facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Andrýsová: Potenciál Olomouckého kraje najdeme ve vědě

02 Srpen 2011 Tisk PDF

V Olomouci se rozšiřuje vědecké bádání. Bez komerčního uchopení však odborné poznatky výzkumných týmů zůstanou ležet ladem. Na propojení vědecké a podnikatelské komunity, která teorii uvede do praxe, pracuje již řadu let Vědeckotechnický park Univerzity Palackého.

“Během svého působení volené zástupkyně Olomouckého kraje neustále hledám a poznávám oblasti, ve kterých náš region vyniká. Olomoucký kraj byl především regionem, jenž historicky exceloval v potravinářství. Dnes nacházíme enormní potenciál obzvláště na univerzitních vědeckých pracovištích, například ve Vědeckotechnickém parku s jeho nabídkou unikátních vynálezů,” říká Lenka Andrýsová, poslankyně Věcí veřejných za Olomoucký kraj, která Vědeckotechnický park Univerzity Palackého nedávno navštívila. 

Věda je jednou z oblastí, která může Olomoucko zviditelnit nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci mají vědecké výsledky na světové úrovni zejména v oblastech biotechnologie, nanotechnologie, optiky a medicinální chemie a biochemie. “Dva výzkumné týmy například dokázaly zkompletovat světový unikát v podobě čističky odpadních vod, která využívá nanotechnologie. Díky nim je nyní možné z vody odstranit i takové toxické látky, které se dosud tradičními metodami nedařilo odbourat,”přibližuje výsledky vědců ředitel Vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

O Vědeckotechnickém parku se bohužel málo mluví. Přitom je třeba zvýšit povědomí o výstupech obzvláště mezi podnikateli, kteří chtějí s vědci spolupracovat, a investory, kteří by byli schopni projekty zrealizovat. “Vědci zpravidla nemají business povahu. Proto je třeba, aby jim někdo s komercializací a rozšířením jejich myšlenky pomohl. Posláním parku je spojit myšlenky vědců s těmi, co zařídí finance pro jejich uskutečnění,” dodává Lenka Andrýsová.

Toto sbližování dvou světů: “akademického” a “firemního” však s sebou může nést řadu problémů, zejména v komunikaci. Vhodné je využít prostředníka. “Vědeckotechnický park funguje jako obchodní oddělení univerzity. Vede katalog přístrojů a služeb, ve kterém si klienti sami mohou vyhledávat. Následně pak připraví nabídku, smlouvu, a dohlédne na realizaci zakázky s příslušným pracovištěm. Tyto služby jsou poskytovány zcela zdarma,”vysvětluje Jiří Herinek funkci parku.

Na park a tedy i univerzitní špičkové vědce se mohou obracet i podnikatelé, kteří potřebují najít lepší a snadnější technologie výroby. Univerzita nabízí v těchto oblastech špičkové přístrojové vybavení, služby a know-how, které mohou klienti využít ve svých firmách. Společně s univerzitou tak vyřeší svůj problém ve výrobě nebo dosáhnou inovace ve výrobním programu.

Jiří Herinek k tomu dodává: “Spolupráce může mít povahu jednoduchého měření až po společný několik let trvající výzkum. Na prvním místě stojí vždy potřeba klienta vyřešit problém.V oblasti komercializace by nám nejvíce pomohlo zvyšování obecného povědomí o tom, že spolupráce s vysokými školami je přístupná každému, i malé firmě s pěti zaměstnanci. Zástupce z komerční sféry často ani nenapadne, aby řešení svých problémů s výrobou či inovacemi poptávali přímo u vysokoškolských pracovišť.” 

Park disponuje i možností pronájmu prostor pro firmy s ojedinělým nápadem a zaměřením. Aktuálně jsou veškeré prostory pronajaty. V listopadu však bude dokončena rekonstrukce bloku A. Zájemci se tak mohou těšit na nabídku moderních prostor vhodných pro laboratorní použití i malosériovou výrobu.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF