facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Vytočilo ji, kolik peněz dává stát na reklamu

Tisk PDF

 

Vzala vám práce v politice iluze? 

Politika mně ukázala rozdíl v chování slabších a silnějších charakterů.  Když je člověk pod tlakem, ukáže se, jaký vlastně je. Pojďme se pobavit i o těch pozitivních zjištěních. Poznala jsem třeba, že v mojí rodině jsou naprosto výjimeční lidé. Jsem na ně neuvěřitelně hrdá a děkuji jim, že při mně stáli a věřili mi i v těch náročnějších časech. Politika mě ale hlavně přesvědčila o tom, že i jedinec může řadu věcí změnit.  Ale musí vědět, co přesně žádá, a být trpělivý. Obzvláště větší změny potřebují čas.

Četla jsem, že se chystáte napsat knihu – takový manuál pro nové politiky. Jaká konkrétní zkušenost vás k tomu vede?

Chci předat to, co jsem se dozvěděla, dalším. Když jsem ve sněmovně začínala, chyběl mi mentor- člověk, který prostředí zná a který mi pomůže rychleji poznat úskalí a vyhnout se některým chybám.  Pro občany bych totiž udělala více, kdybych se některé věci dozvěděla dřív. Pak by se mi třeba podařilo zrušit státní cukrárnu, ještě více zlevnit provoz sněmovny, zjistit informace o výdajích státních podniků na inzerci nebo udělat přehled a analýzu majetkových podílů státu. Pokud se mi knížka povede, ukážu ji i veřejnosti. Pokud ne, nechám si ji pro moje děti.

Budete kandidovat teď ve volbách?

Chtěla jsem kandidovat za naši stranu LIDEM. Ta bohužel ale do sněmovny nekandiduje. Strašně ráda bych ale lidem moje témata nabídla. Kandidovala bych s tím, že chci rozumné úspory státu- tedy zrušit státní cukrárnu, státní autoškolu, státní tiskárnu, státem placenou reklamu na víno,  atd. Dále chci průhledné hospodaření státu a politických stran. I v těchto otázkách máme jako stát rezervu. A do třetice snížení přebytečné byrokracie.  

Můžete říct tři věci z vašeho politického života, na které jste pyšná? 

Nejvíc pyšná jsem na to, že se mi podařilo státu ušetřit více, než mi stát dal. Podařilo se mi to tak, že jsme provedli změny v členství v mezinárodních organizacích, nebo že jsem upozornila na některé případy zbytečného plýtvání s penězi. Díky tipu mojí sestřenici Michale Blahové jsem taky ve sněmovně prosadila snížení byrokracie při konání voleb. Do té změny museli úředníci trávit spoustu času tím, že přihlašovali a odhlašovali členy volebních komisí ze zdravotního a sociálního pojištění. Jsem taky hrdá na to, že jsem se přesvědčila, že jde politiku dělat slušně a bez úplatků. No a ještě musím zmínit, že se mi podařilo prosadit lepší web sněmovny a zákony na internetu. A ještě se mi líbí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a ratifikace Úmluvy proti korupci a změna vedení policie a Nejvyššího státního zastupitelství.

A naopak, co vás nadzvedávalo ze židle. Můžete uvést tři záležitosti?

Zaprvé, dlouhé, nezáživné a manipulativní proslovy ve sněmovně, zadruhé, když mi namísto mailu přišly krásné vytištěné brožury na křídovém papíru od státní instituce, která po státu žádala více peněz. A do třetice inzerce státních podniků nebo státu v komerčních médiích. Nejvíc mě vytočily České dráhy, které vydaly milióny za reklamu o tom, že se jim daří,  když dluží 26 miliard Kč, nebo nic neříkající inzerce Lesů České republiky.

 

 

Zdroj: 5plus2, 26.září 2013, http://prerov.5plus2.cz/tydenik-ke-stazeni

 

 
 
Joomla SEO powered by JoomSEF