facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Víme, co dělají staří známí poslanci Nečasovy koalice. Dozvíte se pár překvapení

Tisk PDF

Někteří exposlanci bývalé vládní koalice v blížících se sněmovních volbách nekandidují. Jak se vyrovnávají s předčasným odchodem ze sněmovny? Čím se živí? A jaké jsou jejich plány do budoucna? Třeba exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) hodlá obnovit živnost. Otto Chaloupka z Věcí veřejných uvažuje o založení nové politické strany. Své plány odhalil také bývalý poslanec ODS Jan Florián nebo někdejší poslankyně LIDEM Lenka Andrýsová.

 „Obnovím pozastavenou živnost a budu se živit v komerční sféře jako do roku 2010,“ napsal v SMS zprávě Jaromír Drábek ParlamentnímListům.cz. Drábek podle živnostenského rejstříku přerušil k srpnu 2010 živnost v oboru poradenská a konzultační činnost a zpracování odborných studií a posudků, původně až do poloviny příštího roku, kdy mělo zhruba končit. Na dotaz, jak dopadnou předčasné volby, odpověděl, že výsledek neodhaduje, protože podstatná část voličů se podle něj rozhodne až na poslední chvíli. Drábek se však svými politickými ambicemi netají. Již dříve totiž oznámil, že zvažuje svou kandidaturu do Evropského parlamentu.

Andrýsová: Než se vrátím do politiky, ráda bych...

O Evropkém parlamentu hovoří i Lenka Andrýsová, nejprve poslankyně za Věci veřejné, později LIDEM. „V mezidobí, než se vrátím do politiky, bych ráda pracovala jako konzultantka v mezinárodní firmě. Hodně by mě bavilo pracovat na analýzách veřejného sektoru, ale také obchodních příležitostí na trhu třeba pro naše exportéry," uvedla pro ParlamentníListy.cz Andrýsová s tím, že se nadále zajímá o veřejné výdaje a zabývá se mimo jiné transparentností Fotbalové asociace ČR a dalšími možnými úsporami státu. „Třeba Poslanecká sněmovna by konečně měla zveřejnit své závěrečné účty na svém webu tak, jak jí to určuje zákon, a měla by nám poskytnout podrobnější informace o svých výdajích. No a v neposlední řadě v našem volném čase začínáme s Viktorem Paggiem sumírovat body, které bychom chtěli změnit v Evropském parlamentu," řekla Andrýsová.

A následně doporučila voličům volit jednotlivce ze středopravicového spektra. „Naší zemi neprospěje ani koalice ČSSD a KSČM, ani navyšování státních výdajů. Potřebujeme snižovat útraty státu. Dluh nám stále narůstá a bohužel platíme čím dál tím více na úrocích. Volby dopadnou tak, jak budou chtít občané. Měli bychom se před vhozením hlasu do volební urny zamyslet, jestli se nenecháváme uplácet lacinými sliby a jestli si náš stát může opravdu všechny předvolební lákadla dovolit," doplnila exposlankyně.

Chaloupka uvažuje o založení nové strany

Její bývalý kolega z Věcí veřejných Otto Chaloupka podle svých slov uvažuje o založení nové politické strany. „Měl jsem možnost kandidovat za Úsvit, ale jsem členem VV. Těm byla účast ve volbách znemožněna, a to takovým způsobem, který nejsem schopen akceptovat bez reakce. Tento krok pana Bárty vyvolal mezi členy VV podobné pocity a spousta z nich zvažuje odchod ze strany. Spolu s Michalem Babákem a některými dalšími bývalými kolegy tyto lidi objíždíme, abychom je přiměli k trpělivosti, dokud nerozhodneme, jak dál. Já osobně nemůžu dále fungovat ve straně, jejíž předseda znemožnil její kandidování ve volbách a sám kandiduje za jiný politický subjekt. Každým dnem se mi jeví zřetelněji možnost založit nové politické uskupení, do kterého by přešlo to pozitivní z VV. Takže to je to, čemu se teď věnuji," nastínil své další plány pro ParlamentníListy.cz Chaloupka v souvislosti s kandidaturou Víta Bárty za Úsvit přímé demokracie na Plzeňsku, kde je lídrem kandidátky.

Florián postrádá silný politický subjekt

Jan Florián, který v srpnu před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustil spolu s Tomášem Úlehlou a Karolínou Peake sněmovnu, čímž koalice přišla o většinu 101 hlasů a koalice de facto zanikla, v letošních parlamentních volbách také nekandiduje. „V současné době nevidím na politické scéně silný autentický pravicový subjekt. Pokud jsem měl možnost přečíst volební programy a zhodnotit realisticky obsah, jako pravicově smýšlejícího člověka mne zaujali Svobodní a určité pasáže, které občanům nabízí volební blok Hlavu vzhůru!, zejména problematika, kterou znají pražští starostové. Z politiky jsem úplně neodešel, v současné době jsem nezávislým zastupitelem v mojí domovské městské části Praha 10. Komunální politika je mi osobně velice blízká, baví mě a koneckonců je to základní průprava a podle mého názoru předpoklad a vstupenka do politiky vrcholné," uvedl pro ParlamentníListy.cz bývalý člen ODS.

A pokračuje: „Měl jsem díky občanům tu čest zkusit oboje. Na politiku jako takovou jsem nerezignoval, jsem srdcař a není mi lhostejné směřování České republiky. Pokud bude doba a poptávka, nevylučuji v budoucnu své angažmá v nějakém projektu. Co se týče mojí profesní kariéry, čtrnáct let se věnuji podnikání, zažil jsem už mnohé, proto věřím, že mám nyní možnost realizovat svoje plány a vize. To mě vždy bavilo. Se sférou byznysu jsem po celou dobu kontakt neztratil, ba naopak mi práce stále přibývá. V současné době se specializuji na obchodní poradenství, management a obchod. Manažersky se podílím na novém projektu Play Golf, jedná se o segment výroby produktu pro golfisty, golfovou akademii a podporu žákovských aktivit. Ve volných chvílích se připravuji na státnice na vysoké škole a volný čas věnuji rodině, která mě po dobu působení ve sněmovně příliš neviděla," podotkl Florián.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vime-co-delaji-stari-znami-poslanci-Necasovy-koalice-Dozvite-se-par-prekvapeni-287628

 
Joomla SEO powered by JoomSEF