facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Dnešní Česko a Slovensko - každý zvlášť, ale přesto spolu

03 Prosinec 2010 Tisk PDF

Když se Československo rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku, bylo mi 8 let a chodila jsem do třetí třídy. Jen matně si z té doby vybavuji slova babičky, když říkala, že se brzy oddělí snad i Morava od Čech. Od těch dob se toho hodně změnilo. Díky návštěvě našeho zahraničního výboru na Slovensko jsem měla možnost zamyslet se nad tím, kam naše dvě země směřují – jestli chtějí spíš jednat každá za sebe, nebo spolupracovat.  

Máme dva prezidenty, ale také kus společné historie

I když dneska máme dvě národní politické reprezentace, stejně mezi námi existují nesmazatelné vazby, které se mezi dalšími dvěma národy jen tak nevidí. Navazujeme na společnou historii, rozumíme se, máme česko-slovenské rodiny, potýkáme se s podobnými problémy a mnoho Slováků se může pochlubit vysokoškolským diplomem z Čech. Jeden z našich poslanců, který jel na Slovensko s námi, Pavel Holík, se dokonce na Slovensku narodil. I dnes máme se Slováky kromě společných soutěží Česko-Slovensko má talent či Superstar spoustu společného.

Co projednávají čeští a slovenští politici

Na naší zahraniční cestě bez diplomatického pasu a bez překladatelů jsme se setkali s představiteli tří parlamentních výborů (Zahraničního, Branně-bezpečnostního a Výboru pro evropské záležitosti). Otevřeli jsme témata, jako je dvojí občanství. Poslední novela tohoto zákona na Slovensku obzvlášť trápí ty Slováky, kteří mají zájem zároveň o české občanství. Dále jsme se dotkli Evropské služby vnější činnosti, ve které letos zatím neuspěli ani Češi, ani Slováci. Zajímavé bylo také zjištění, jak se slovenský parlament (Národní rada) zapojuje do schvalování smluv společné zahraniční a bezpečnostní politiky v EU. Hovořili jsme mimo jiné o škrtech na našem ministerstvu a porovnávali je se slovenskou realitou. Zajímala jsem se také o dopad reforem na slovenské obyvatelstvo, nebo na koordinaci ekonomické diplomacie na Slovensku. Na branně-bezpečnostním výboru jsme hovořili o možné spolupráci ve výcviku armády, společném nákupu zbrojní techniky, či o společné ochraně leteckého prostoru. Témat by se našlo bezpočet.

Rozšíříme spolupráci V4 na parlamentní úrovni

Se slovenskou stranou, která zrovna předsedá visegrádské skupině, jsme se dohodli na rozvoji další spolupráce našich zahraničních výborů. Podobně už se tak setkávají Výbory pro evropské záležitosti. Na tomto fóru bychom mohli pokračovat ve výměně postojů a názorů a případně se domluvit na společné podpoře určitých projektů. Společný postoj totiž v mezinárodním vyjednávání velmi pomáhá. Zrovna nedávno nás Slovensko velmi podpořilo například v projektu Galileo, když Evropa rozhodovala, kam jej umístí. Pokud se nám podaří navázat úspěšnou spolupráci, bude mít blok států V4 mnohem lepší vyjednávací pozici ve strukturách EU.

Na Slovensku jsme hledali inspiraci, jak bojovat s korupcí

Součástí naší návštěvy byla také prohlídka specializovaného trestního soudu v Pezinku. Tento soud řeší mimo jiné korupční případy, na které byla podána žaloba. Povoluje užití odposlechů či nasazení agenta provokatéra. Podle slovenských soudců, se kterými jsme mluvili, se počet odsouzených případů mnohonásobně zvýšil. Největší úplatek, který odsoudili, byl ve výši 5 000 000 SKK. Soud při řešení korupční kauzy může být velmi složitý. Spis k jednomu případu může mít klidně i 100 000 stran.

Delegace České republiky se skládala z 5 poslanců, tajemnice a pana velvyslance

V čele naší delegace byl místopředseda zahraničního výboru David Šeich za ODS. Na Slovensko jsem také za místopředsedy jela já za VV a pan Kostřica za TOP 09. Za členy Květa Matušovská z KSČM a Pavel Holík z ČSSD. Bohužel s námi nejel pan předseda David Vodrážka, který kvůli pracovním povinnostem musel zůstat v České republice. Kdyby vedl naši delegaci on, setkali bychom se na oficiálním setkání pravděpodobně i se slovenským ministrem zahraničí či s předsedou Národní rady.

Největší přínos zahraniční cesty

Jako největší přínos zahraniční cesty vnímám komunikaci mezi našimi parlamenty a vytvoření dalších neformálních vazeb. Spolupráce a vzájemný kontakt se totiž jednoznačně vyplácí. Oba sousedé se mohou vzájemně poučit z chyb, anebo inspirovat. Závěrem jen dodám, že sice v roce 2010 máme dvě samostatné republiky, ale přesto rozvíjíme společné projekty a oblasti, které nás opět jakýmsi způsobem spojují.

 Program naší delegace:

Středa

Příjezd delegaceVečeře na pozvání předsedy Zahraničního výboru Františkem Šeberem

Čtvrtek

Jednání se Zahraničním výboremJednání s Výborem pro evropské záležitostiOběd s místopředsedou Milanem HortemPřijetí delegace předsedou Specializovaného trestního sousu JUDr. Oldřichem KozlíkemNávštěva Malokarpatského muzea v PezinkuVečeře na pozvání předsedkyní Skupiny přátel s Českou republikou paní Erikou Jurinovou

Pátek

Přijetí delegace náměstkem Ministerstva zahraničních věcí Milanem JežovicemJednání s Výborem pro obranu a bezpečnostNávrat domů  

Děkuji za hladký průběh návštěvy tajemnici našeho zahraničního výboru Veronice Cihelkové a Andreji Durdíkové ze zahraničního odboru slovenské Národní rady.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF