facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Firmy můžou skončit na lavici obžalovaných

10 Květen 2011 Tisk PDF

Poslanci dnes projednali v prvním čtení návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.  Věci veřejné ho považují za mimořádně důležitý protikorupční nástroj a poslankyně Lenka Andrýsová chce vládní návrh rozšířit o vlastní pozměňovací návrhy.

“Zákon, který umožní stíhat a trestat za určitá protispolečenská jednání i firmy, je u nás naprostou novinkou. Jsme posledním členem Evropské unie, kde doposud chyběl,” uvádí k bodu, který budou poslanci dnes projednávat v prvním čtení, členka sněmovního zahraničního výboru Lenka Andrýsová. Ta se ve straně dlouhodobě zabývá problematikou korupce a lobbingu. “Věci veřejné tento zákon považují za mimořádně důležitý, proto tvoří jeden z bodů naší Protikorupční strategie,” vysvětluje poslankyně.

Tuto legislativní normu po nás požaduje OECD i další mezinárodní organizace. “Naše stávající právní předpisy neumožňovaly kriminalizovat závažné formy protispolečenské činnosti právnických osob. Byla to mezera, která nám neumožňovala zapojit se do mezinárodních projektů. Nemohli jsme dosud podepsat ani úmluvu OSN proti korupci,” uvádí Lenka Andrýsová k úpravě, která je transkripcí evropských směrnic do našeho právního systému.

Specifikuje určitá protispolečenská jednání právnických osob, jež je možné trestně stíhat, a způsoby, jak při tom postupovat. “Ve výčtu jednotlivých trestných činů postrádám obzvláště dva trestné činy související se zadáváním veřejných zakázek, a to jednak pletichy a také sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. O tom, proč tyto trestné činy nebyly zařazeny mezi jednání, která jsou postižitelná dle tohoto zákona, se chci nejprve pobavit se samotnými předkladateli,” upřesňuje poslankyně VV, co ji v zákoně chybí, a proč proto uvažuje podat své pozměňovací návrhy.

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob má zajistit nejen provázanost příslušných právních předpisů ale i dostupnost informací o trestním řízení a případném odsouzení stíhané firmy. Zasáhne do obchodního zákoníku, občanského soudního řádu, občanského zákoníku, zákona o sdružování občanů, zákona o loteriích a zákona o sdružování v politických stranách a hnutích nebo také do zákona o vysokých školách.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF