facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Moje stanovisko k současné politické situaci

12 Duben 2011 Tisk PDF

Události poslední doby vnímám intenzivně jak v osobním životě, tak i na pracovní a politické úrovni. Co se mojí lidské stránky týče, zklamala mne má bývalá kamarádka. Nikoliv ovšem svým politickým názorem, ale svými výroky, v nichž pochybuje nad mými morálními kvalitami a tím, že chci v naší zemi snížit korupci. Osobní úroveň v následujících řádcích ale rozebírat nehodlám.

Noviny a veškeré zpravodajské servery jsou plné různých podezření. První podezření naráží na neprůhledné financování politických stran. Druhé na to, jak chtěla soukromá firma proniknout do veřejné správy. Obě podezření jsou v našem právním systému oprávněné. Tato témata mi byla blízká i předtím, než jsem vůbec aktivně vstoupila do politiky. Tato témata jsme taktéž neúnavně prosazovali na jednáních s našimi koaličními partnery. Myslím, že v této situaci, kdy jsme konfrontováni s řadou oprávněných spekulací, bychom se měli odvrátit od emocí a řešit konkrétní nedostatky našich zákonů.

Již řadu let nám chybí zákon o státní službě. Tento zákon, ač byl několikrát projednáván nenabyl nikdy své účinnosti. Přitom právě on může řešit vliv soukromých či stranických zájmů ve státní správě. Připomínám jen, že právě Radek John, ministr vnitra za VV, tento zákon obsáhl v protikorupční strategii. Přijmeme-li jej, zabráníme tím přemíře těchto spekulací.

Rozumím občanům, kteří se ztrácí v mediálních výkřicích, a neví, komu věřit. Na ně všechny apeluji. Důvěřujte tomu, za kým jdou vidět jasné kroky. Na naši obhajobu tvrdím, že Radek John bojoval za odvolání Nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Dosáhl toho. Nahradil ji pan Pavel Zeman, který neváhá obměnit funkcionáře na státních zastupitelstvích. Společně s ostatními našimi ministry a s podporou poslaneckého klubu jsme dokázali vyměnit i staré Policejní prezidium, které se nemohlo pochlubit žádnou do konce dotaženou korupční kauzou. Další náš ministr Vít Bárta se odhodlal k zásadnímu kroku, a to výměně ředitelů silnic a dálnic, protože ti nedokázali rozumně hospodařit s penězi na infrastrukturu. Nemusím jistě připomínat, že dálnice jsou v České republice podstatně dražší než v okolních státech.

Obzvláště jsem ráda za to, že se začíná prošetřovat hospodaření Regionalní rady v Ústeckém kraji, která měla na starost rozdělování evropských dotací. Jsem neméně vdečná za novelu zákona o veřejných zakázkách, kterou připravil ve spolupráci s Platformou pro transparentní veřejné zakázky Kamil Jankovský.

Na závěr chci zdůraznit, že stojím za Věcmi veřejnými a našimi činy. Jsem ráda, že s lidmi z našeho klubu mohu nadále pokračovat v krocích, které jsme již zahájili. Věřím, že důvěru vůči naši straně, kterou otřásly poslední události, brzy zase získáme zpět.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF