facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Mrkněme se na to, kolik stojí stát tank, nebo letenka poslance do Paříže

21 Leden 2013 Tisk PDF

Představte si, že máte poradit Vašim sousedům, jak ušetřit. Pokud jim chcete opravdu pomoci, bez toho, aniž byste věděli více konkrétních informací o tom, za kolik nakupují různé věci, to lze udělat stěží. Stejně tak pokud chceme najít konkrétní úspory na nákupech ve státním rozpočtu, nebo v rozpočtu jednotlivých ministerstev, potřebujeme i podrobné informace o státních výdajích.

Potřebujeme vědět, kolik stojí ministrovo auto, kolik stojí počítače poslanců, tonery do tiskáren úředníků, kancelářské potřeby, nebo kolik stojí letenky poslanců, když cestují na své zahraniční cesty. Díky tomu totiž dokážeme odhalit místa, která opravdu povedou k úsporám. Nástroj, jak dosáhnout informací o cenách různých služeb a zboží, za které nakupuje stát, se jmenuje rozklikávací rozpočet. Ten nám přinese možnost zkontrolovat, za co stát skutečně utrácí.

Díky tomu, že ještě rozklikávací rozpočet nefunguje, nemůžu efektivně zkontrolovat ani závěrečný účet ministerstva- tedy plnění rozpočtu. Rozklikávacím rozpočtem se chlubí např. hlavní město Praha. Viz. Jejich snahu o zpřehlednění rozpočtu vítám, ale pravdou je, že tento rozklikávací rozpočet má své limity. Člověk se neprokliká až k jednotlivým platbám faktur, které město zaplatilo konkrétním dodavatelům. Zasekneme se v našem hledání na miliónových částkách. Díky tomu je hledání konkrétních neefektivit a slabin složitější. Pokud se podaří zpracovat rozklikávací rozpočet v pravém slova smyslu, ušetříme. Rozklikávací rozpočet je jedním z bodů nové protikorupční strategie do roku 2014, kterou vládě předložila a na vládě prosadila Karolína Peake.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF