facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

„Necítím se jako hrdina,“ řekl mi disident z Kuby

08 Říjen 2010 Tisk PDF

Díky projektu Fórum 2000 se v Praze současně vyskytuje řada zajímavým osobností z celého světa, které jejich země trestají za jejich politické názory. Dneska jsem díky Člověku v tísni měla možnost setkat se s panem José Luis García Panequem, který strávil 7 let svého života v kubánském vězení za svou angažovanost v kubánské nezávislé tiskové agentuře. V červenci tohoto roku byl propouštěn s tím, že odjede do španělské metropole Madrid. Toho, že se Kuba rozhodla propustit řadu politických vězňů, si cením.

„Necítím se jako hrdina“ říká pan Paneque

Po té, co jsem panu Panequemu řekla, že si vážím jeho práce a odvahy, mi sdělil: „Já se jako hrdina necítím.“ I když si pan Paneque, který po pobytu ve vězení váží pouhých 40 kg, skromně své zásluhy nepřiznává, jeho práce důležitá je a uznání si jednoznačně zaslouží. Když se člověk nebojí říct svůj názor i přesto, že  si je vědom, jak to ovlivní jeho život, je odvážný kousek. Takové hrdiny potřebujeme i v naší zemi. Takové hrdiny máme.

Česká republika je Kubě příkladem

Pan Paneque zdůraznil, že násilná změna režimu by Kubě nepřinesla nic dobrého. Násilí by způsobilo, že by moc přešla z rukou jedné diktatury do druhé. O to kubánští disidenti nestojí. Váží si spíš cesty demokratizace naší země. Česká republika zvolila při přechodu k demokratickému systému nenásilnou cestou a ze země, kde vládla jedna komunistická strana, se stala relativně stabilní demokratická země.

Kubánští vysokoškolští studenti o změnách režimu pravidelně diskutují 

Veřejnost na Kubě si potřebu změny režimu uvědomuje. Podle slov pana Panequeho tvoří studenti na univerzitách diskuzní spolky a lidé provozují domácí knihovny, kde se šíří zakázané informace. „Budeme rádi, kdyby se do Kuby dostalo více knížek, které na Kubě nemůžeme vydávat. Na Kubě, pro zajímavost, čteme i knihy pana prezidenta Václava Havla,“ dodával pan Paneque a naznačil, že by se do převozu knih mohli zapojit všichni lidé, kteří jedou na Kubu a změnu režimu podporují.

Mezinárodní podpora je pro Kubu klíčová

Mezinárodní komunita může Kubě podle pana Panequeho podstatně přispět. Pan disident si pochválil, že naši diplomaté na Kubě jsou k oponentům režimu vstřícní. Přijetí na ambasádách pro ně hodně znamená a může pomoci zlepšení poměrů. Klíčovým partnerem mezinárodní podpory je Španělsko, které má s Kubou kromě jazyka společnou i část historie. Chceme-li podpořit Kubu, bylo by dobré vést rozhovory nejen s disidenty, ale i se Španělskem.

 Lenka Andrýsová

 
Joomla SEO powered by JoomSEF