facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Odpovědi na otázky Petry

19 Duben 2013 Tisk PDF

Určitě jste zaznamenala revoluci mobilních operátorů, kteří nabízejí velmi výhodné paušální tarifiy. Zvažujete přechod na některý z nich?

Osobně mám paušál, který je docela výhodný, protože ho mám sjednaný prostřednictvím hromadné rámcové smlouvy.Pokud se ukáže, že máme prostor ještě pro další snížení ceny, určitě si lepší podmínky s kolegy hromadně vyjednáme. Snížení cen za volání je pozitivní. Neměli bychom však rezignovat na příchod nového operátora.


Jaké závěry vyplynuly z vašeho druhého expertního stolu k novele zákona o střetu zájmu?

Hlavním závěrem bylo, že musíme usnadnit přístup veřejnosti k oznámením politiků. Jedním řešením je, že bychom sjednotili podmínky, které si diktují obce a další úřady při žádostech do databází. Občas se stane, že si občan zažádá o přístup a dostane heslo jen na 24 hodin s tím, že už doba přístupu uplynula, protože chvíli trvalo, než občan dostal dopis s přístupovým heslem. Dále jsme se shodli na tom, že se musí zlepšit proces, kdy se rozhoduje o pochybení v oznámení o změnách v majetku a darech politiků. Dnes se stává, že o starostovi rozhoduje fakticky jeho podřízený. To není přípustné. Opět i u tohoto tématu jsme narazili na potřebu protikorupčního úřadu. Opět bychom potřebovali úřad, který by efektivně mohl rozhodovat například o sankcích.

Na svých stránkách informujete čtenáře o klikacích rozpočtech. Nebylo by možné, aby se taková věc stala povinností?

Klikací rozpočty mě baví. Jsou lepší než některé závěrečné účty, které ve sněmovně projednáváme. Záleží ale vždycky na provedení a na detailu, do kterého klikací rozpočet jde. Ideální by bylo, kdyby na klikací rozpočty přecházely obce postupně samy na základě poptávky u občanů. Zavádět je povinně zatím nemám v úmyslu. Měli bychom začít nahoře u ministerstev. Není to ale vůbec jednoduchý krok. Ve výkaznictví rozpočtu a závěrečných účtů se jedná o revoluci.

Co říkáte na spor mezi panem prezidentem Zemanem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem kvůli velvyslancům? Myslíte si, že si pan prezident může dovolit navrhovat velvyslance?

Pan prezident podle mne do jmenování velvyslanců mluvit může. Tak se to ostatně dělo i za bývalých prezidentů. Oba státníci by se ale měli domluvit, jak budou postupovat. Neměli by ventilovat spory kolem konkrétních jmen navenek. Je mi líto, že se tato válka vede skrz média. To není diplomatické, ani gentlemanské. Není taky profesionální zdržovat jmenování velvyslanců v zemích, kde už se na české diplomaty čeká měsíce.

Co podle Vás stojí za útokem v Bostonu?

Lidská závist v kombinací s lidským pomatením a touhou po moci ovlivňovat lidské osudy a světové dění. Podle mě ti, co podobné šílenékatastrofy způsobují, touží po tom být důležití. Fakt, že na CNN, BBC, na všech zpravodajských kanálech a sociálních sítích mohou pozorovat hrůzu, co napáchali, je hodně motivuje. Mohou si říct, to je moje práce a všichni ji vidí. Škoda, že tuto jejich touhu nedokáží proměnit v nějaký pozitivní počin.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF