facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Otázky a odpovědi tohoto týdne

15 Únor 2013 Tisk PDF

Dnes probleskla médii zpráva, že se muselo pozastavit jednání pravidelných písemných interpelací ve Sněmovně. Důvodem byla absence všech ministrů. Chyběla i řada poslanců. Co říkáte na takovouto situaci? Jaké byste navrhla řešení?

Není pravda, že by na interpelacích chyběli všichni ministři. Je pravda, že se někteří z nich omluvili. Například chyběl premiér, který je na dovolené. Kvůli prázdninám je na dovolené taky Karolína Peake s dětmi. I tak řada ministrů přítomna byla a na otázky odpovídala (např. ministryně Müllerová, ministr Kalousek, nebo ministr Schwarzenberg. Viz. Někdy sice záběry na sál vypadají trochu zoufale, ale ministři si hlídají, kdy přijde
na řadu jejich interpelace a do sálu včas dorazí. Nad sebou by se ale měli zamyslet i poslanci, kteří ministry kritizují. Sál jimi také nepřekypuje. Myslím si, že by ministři a poslanci chodili na interpelace častěji, kdyby ani poslanci, ani ministři nemohli mít písemné podklady. Když někdo čte, co mu připravil někdo jiný, je to nuda. Jsem přesvědčena, že bez papírů a bez předepsané přípravy by byly interpelace akčnější.

Kdyby bylo na Vás, koho byste zvolila na post šéfa ministerstva obrany?

Žádného favorita na tento post nemám. Je to dáno také tím, že obrana nepatří mezi moje silné stránky. Osobně jsem nepodporovala ani to, abychom resort obrany přijali.

Václav Klaus označil Havlovu éru za ozvěnu jakobínství a extrémního levičáctví. Za svá slova se nestydí. Jak se k takovémuto postoji stavíte? Není to od pana Klause poměrně troufalá reakce?

Pan prezident Václav Klaus je člověk, který dokáže nastartovat celospolečenskou diskuzi a nebojí kontroverze. To se mi líbí. Já si ale cením i Václava Havla, který velmi pomohl tomu, že jsme demokratickou zemí a že tu máme více politických stran. A to i za cenu, že byl kvůli svým názorům několik let ve vězení.

Sněmovna zrušila doživotní imunitu? Myslíte si, že  ústavní novela projde Senátem?

Doufám, že ano. Uvidíme, jestli se tentokrát senátoři polepší.

Zaskočila Vás rezignace Papeže Benedikta XVI?

Zrovna jsem byla na schůzce v Meoptě v Přerově. Jeho resignace mě překvapila, ale moji práci nijak neovlivňuje. Jako papeže bych uvítala někoho progresivnějšího, kdo by například toleroval sňatky kněží.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF