facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Pět povolebních otázek

29 Leden 2013 Tisk PDF

1. Miloš Zeman se stal novým českým prezidentem.  Jak hodnotíte výsledek voleb?

Většina rozhodla. Sama jsem volila Karla Schwarzenberga, který by podle mě byl lepším prezidentem. Je mi líto, že na nás Čechy působí hodně negativní kampaň, a to bohužel, i když je nepravdivá. Byla bych radši, kdybychom volili podle toho, který kandidát naší zemi více přinese, než podle hypotetických slabin protikandidáta.

2. Zejména na sociálních sítích se mnoho lidí vyjadřuje pro emigraci, protože se stydí za svého nového prezidenta. Také zaujímáte toto radikální stanovisko?

Rozhodně ne. Emigrací, nebo útěkem z republiky člověk moc nevyřeší. Prezident má omezené pravomoce. Lidé by měli volit i v dalších volbách a tam ukázat, jak se na politiku dívají. Měli bychom dát novému prezidentu ještě šanci. A to říkám i tehdy, kdy Miloš Zeman otevřeně kritizuje naši stranu LIDEM.

3. V sobotním rozhovoru pro Českou televizi se pan Zeman vyjádřil, že by byl pro předčasné volby. Myslíte si, že je to reálné?

Prezident o předčasných volbách nerozhoduje. Nemyslím si, že by byly současně předčasné volby na programu dne. V politice pravda ale člověk nikdy neví. Myslím, že se teď po prezidentských volbách cítí TOP 09 silnější a možná věří, že stejné procento Karel Schwarzenberg přinese i ve volbách do poslanecké sněmovny. To může výrazně změnit chování našeho koaličního partnera.

4. Miloš Zeman by chtěl v České republice zavést skandinávský model. Zaujalo ho Švédsko a jeho progresivní daň, nulové školné a častá referenda. Líbí se Vám tato představa?

Jsme Česká republika a ne Skandinávie. Na každé zemi je něco inspirativního. Bohužel nemáme stejná východiska třeba jako Norsko, kde se těží ropa a kde mají 12,5 % přebytek státního rozpočtu. Přesto mi jsou v mnohých ohledech skandinávské země sympatické. Například v nízké míře korupce. Já ale patřím mezi propagátory spíše rovné daně, případně mírné progrese. Podporuji ale i školné. Podle mě je přiměřené školné správným krokem, který zvýší kvalitu vysokých škol v Česku, ale také motivaci studentů.

5. Jak vnímáte spojení Miloše Zemana a lobbisty Miroslava Šloufa?

Vnímám značné rozpory mezi tím, co o vzájemné spolupráci tvrdí pan Zeman a pan Šlouf. Jejich různá vyjádření ve mně budí rozpaky, protože je jisté, že jedna ze stran neříká úplně pravdu. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF