facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Politické šarvátky podkopávají naši důvěryhodnost v Evropě

20 Červenec 2011 Tisk PDF

„Výroky představitelů ČSSD o tom, že zablokují vstup Chorvatska do Evropské unie, pokud nebude odvolána výjimka z Lisabonské smlouvy, narušují vnímání České republiky jako důvěryhodného a čitelného partnera v zahraničí,“ hodnotí Lenka Andrýsová, místopředsedkyně Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, výhružky sociálních demokratů, že odmítnou podpořit schvalování přístupové smlouvy s Chorvatskem. 

Sociální demokracie vyhrožuje zablokováním vstupu Chorvatska do Evropské unie, a to kvůli výjimce z Lisabonské smlouvy, kterou si vyžádal Václav Klaus jako ochranu před možnými majetkovými nároky sudetských Němců v ČR. Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka požaduje ČSSD odvolání této výjimky. V opačném případě odmítají sociální demokrati podpořit schvalování přístupové smlouvy s Chorvatskem. Kvůli jejich tvrzení, které vnáší do mezinárodního prostředí pochybnosti o postoji České republiky, si prezident Václav Klaus pozval na Hrad předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. „Už během ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy vyjednala naše země výjimku. Její opětovné zpochybňování může být pro Českou republiku kontraproduktivní,“ dodává Andrýsová. 

„Oslabení ochrany českých občanů v oblasti sociálních práv podle mého názoru nehrozí. Jsme totiž členy Rady Evropy, která taková práva občanům garantuje. Občané budou moci i nadále využívat právní ochrany Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ reaguje na výroky ČSSD poslankyně. 

Česká diplomacie vložila do procesu rozšíření Evropské unie o další státy Balkánu hodně svého politického kapitálu. „Na evropské úrovni jsme považováni za jednoho z klíčových proponentů příjímání nových členských států. Chorvatsko udělalo obrovský pokrok na své cestě do EU. Jednoznačně si zaslouží členství v EU v co nejkratší době. Chorvatsko může být důležitým spojencem ČR při řešení řady evropských otázek. Brát si Chorvatsko jako rukojmí v rámci politického boje by byla chyba,“ vysvětluje Andrýsová. 

Pokud by panovala politická shoda na vstupu Chorvatska do EU, mělo by k rozšíření EU dojít 1. července 2013. Před tím, do konce roku 2011 by měla být podepsána přístupová smlouva, které by do 30 dnů následovalo referendum v Chorvatsku. Do 18 měsíců od podepsání smlouvy by měla být uzavřena její ratifikace ve všech členských státech. V České republice je pro vstup Chorvatska do EU nutná třípětinová většina všech poslanců a třípětinová většina přítomných senátorů. 

Po včerejší schůzce předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky s prezidentem Václavem Klausem sociální demokraté podle zpráv v médiích trvají na tom, že hlasování o české výjimce z Lisabonské smlouvy by mělo být odděleno od rozhodování o přistoupení Chorvatska k Unii. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF