facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Poselství na krátkých vlnách

13 Březen 2012 Tisk PDF

V tomto týdnu jsem měla možnost zúčastnit se pracovně-informační schůzky konané v Rádiu Svobodná Evropa (RFE – Radio Free Europe) s poslankyní Lenkou Andrýsovou. Nejenže byla schůzka velmi přínosná, co se informací týče, ale taktéž díky mnoha zásadním odhalením jsem si znovu uvědomila, jaké štěstí mají lidé, včetně mě, kteří žijí v zemích, kde demokracie pokořila totalitní režim. Nejen v bývalém komunistickém Československu toto autoritářství zakořenilo v podobě hluboké lidské deprese, která je mnohdy viditelná ještě dnes. Myšleno hlavně u starší generace, pro kterou bylo velmi obtížné začít bez obav říkat své vlastní názory mimo rodinné prostředí. Tato “schizofrenní doba” trvala totiž bezmála čtyři desetiletí.

Těchto autoritativních režimů, které dusí lidský potenciál, existuje ve 21. století stále mnoho. Právě do těchto zemí, kde je demokracie systematicky potlačována, vysílá (hlavně díky krátkým vlnám) Rádio Svobodná Evropa. Zprávy, které mohou obyvatelé slyšet ze zastaralých tranzistorů nedemokratických režimů, popisují dění bez jakýchkoli zkreslení ideologií či propagandou. Velice emotivní informací byla zpráva o Afghánistánu, kde RFE (zde Rádio Azadi) týdně poslouchá 7,9 milionů posluchačů. Tohle číslo značí jediné, obyvatelé Afghánistánu chtějí znát pravdivé, ničím nezkreslené informace.

Pocit, kdy procházíte budovou RFE, která je jednou z nejvíce zabezpečených budov v Evropě ve vás evokuje sílu a podstatu tohoto poslání, které je financováno Kongresem USA. Síla se promítá v tom, že pohledem na multikulturní prostředí, které je v RFE neoddiskutovatelné si uvědomíte, jaké režimy v mnoha zemích, kam tito lidé vysílají, panují. V celé budově je přísný zákaz fotografování. Stejně jako teď možná i vy čtenáři, jsem si i já kladla otázku proč? Žurnalisté, kteří vysílají z RFE, jsou původem z Iránu, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu atd. Tito lidé mají ve své rodné zemi ve valné většině rodiny či příbuzné a jakákoli publicita kolem jejich osoby (odhalení identity) by znamenalo ve většině případů jediné…svoje blízké by již nikdy nespatřili.

Bc. Petra Prchalová

 
Joomla SEO powered by JoomSEF