facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Poslední otázky Petry

19 Červen 2013 Tisk PDF

Ovlivnily povodně nějakým způsobem Vaši práci?

Razantně mě osobně povodně nezasáhly. O to více si proto cením práce hasičů, záchranářů a všech dobrovolníků, kteří pomáhali s odstraňováním škod.Občané se na mě až na jednu výjimku ohledně povodní neobraceli. Tou byl dobrý názor, že je nejspíš špatně nastavená politika jednotlivých povodí ohledně udržování vody v přehradách v obdobích, kdy je riziko povodní vyšší. Právě se tím zabývá náš analytický tým.

 

Je podle Vás správné, že premiér Nečas odstoupil ze své funkce?

Pan premiér podal demisi v situaci, aniž by čelil konkrétnímu obvinění. Myslím, že to udělal proto, že jej přestala podporovat jeho strana. Rychlým odstoupením mohl zmírnit škody důvěry v ODS, která už tak je velmi nízká. To, jestli je to správné rozhodnutí, poznáme až během dalších dnů. Rizikem pro ČR je politická nestabilita. V případě nepřijetí zákona o úřednících jsou ohroženy finance z EU a můžou spadnout pod stůl dalších z protikorupčních zákonů, které máme nyní ve sněmovně. Třeba zákon o financování politických stran. Smutné je, že se ukázalo, jak často se vláda obměňuje. Pouze 4 ministři zůstali ve vládě beze změny od roku 2010.

Jaká panuje nálada mezi politiky v souvislosti s kauzou Jany Nagyové?

Čekáme, co se ještě ukáže. Osobně si myslím, že pokud bývalí poslanci nedostali příslib úplatku ve formě peněz, těžko jim někdo překročení zákona dokáže. Mohli odejít ze sněmovny nikoliv kvůli funkcím, ale proto, že nechtěli potopit pravicovou vládu a umožnit nástup levice. Zároveň však nechtěli hlasovat pro navýšení DPH. Na tom nevidím nic nelegálního. Osobně však upřednostňuji obsazování vrcholných pozic ve státních podnicích odborníky z praxe.

Uvidíme, co ještě vyšetřování přinese. Překvapil nás však způsob provedení zásahu a velké zapojení policistů do této akce.

Na co byste nalákala mladé lidi, aby se vrhli do politiky?

Mladí musí sami vědět, co je do politiky táhne. Spíš je důležité, aby viděli, že pokud se jim něco ve veřejném životě nelíbí a chtějí být v politice aktivní, je to možné . Nemusí ztrácet čas hledáním výmluv, proč to nejde. Mohou začít vymýšlet řešení hned. Je dobré, když při působení v politice  aspoň ze začátku nějakého mentora, na kterého se můžou obrátit. Na téma mladí v politice jsem napsala blog. Můžete se na něj mrknout ZDE.

Co říkáte na povinnou vojenskou službu pro ženy, kterou se chystá zavést Norsko?

Povinná vojenská služba pro ženy by byla asi jedním z důvodů, proč bych žít v Norsku, resp. mít norské občanství, nechtěla. Představa, že budu muset povinně sloužit rok v armádě, mě neláká. Popravdě ale nevím, jak taková povinná vojenská služba probíhá.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF