facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Povolební obhajoba Věcí veřejných aneb není všechno černobílé

18 Říjen 2010 Tisk PDF

Stejně jako federalisté v 18.století obhajovali v Listech federalistů svou ústavu, chci dnes krátce obhájit naši stranu, která se stala politickým obětním beránkem. Po mediální masáži člověk nabývá dojmu, že pokud něco v republice nefunguje, pak je to strana Věci veřejné. Ovšem, nic není černobílé.

V komunálních volbách jsme získali díky tvrdé práci řadu mandátů po celé republice. I když ne všude tolik, kolik bychom si přáli. Přesto, vzpomeňme si na naše začátky na Praze 1. První volební období se do zastupitelstva dostal pouze jeden jediný človíček, který pečlivě sledoval dění, sbíral informace a psal články. Další období v zastupitelstvu sedělo už 9 lidí z VV. I když nevládneme městům v republice, je důležité, jak říká Radek John, že rozsvěcujeme svíčky. V tomto blogu chci vyjádřit svůj názor na to, co přispělo k tomu, že se neopakoval 10 % úspěch z parlamentních voleb.

Nepřálo nám načasování voleb

Volby proběhly krátce po ustavení vlády. Ministři neměli dostatek času na provedení potřebných reforem a prezentaci výsledků. Navíc VV si obecně kladly dlouhodobé programové cíle. Zakládáme si na boji s korupcí, což je běh na dlouhou trať. Výsledky se ukáží až časem.

VV byla velká vládní neznámá

Naši ministři, kteří byli neznámou, byli pod drobnohledem médií. Počet zmínek o Radkovi Johnovi a Vítovi Bártovi značně převyšoval citace ostatních ministrů. To svědčí o tom, že naši ministři nesedí se založenýma rukama. Média ovšem zpravidla kritizují a naše ministry to poškodilo.

K volbám dorazila menšina národa.

Nízká volební účast, která celorepublikově činila 47.32 %, nám neprospěla. Naši voliči zůstali doma. Lidé totiž z volební kampaně nejspíš nevycítili, jak jsou komunální volby důležité a o čem všem právě mohou rozhodnout. Naši kandidáti se zřejmě málo vymezili vůči opozici a volbám chyběl konflikt, který by občany mobilizoval.

Pro zajímavost volič v těchto volbách rozhodoval například o cenách vody, o tom, jaká stavba se v jejich městě postaví, o tom, jestli v jejich městě bude spalovna, elektrárna, o tom, kolik peněz bude město schopno získat z fondů EU, o tom, jestli se jejich zastupitelé budou zasazovat o to, aby se u nich žilo lépe.

Kauzy se v médiích objevily těsně před volbami

Do karet nám nehrál ani fakt, že se kauzy spojované s VV objevily v médiích na poslední chvíli a my jsme neměli prostor ani čas našim občanům vysvětlit náš postoj a interpretaci.

Nadměrná očekávání voličů předčila reálné možnosti

Voliči od nás čekali za krátkou dobu velkolepé zázraky. To, co by normální ministr měl zvládnout za 4 roky, ministr za VV musel zvládnout za pár měsíců.

Pro VV to byly první velké komunální volby

Tyto celorepublikové komunální volby pro nás byly první zkušeností. Učili jsme se za pochodu a mnohdy jsme problémy řešili za 5 min 12.

V obcích a městech kandidovala řada stran a hlasy se tříštily.

Ve volbách docházelo k tříštění hlasů. Kdyby se například v Olomouci sečetly hlasy VV a Zemanovců, do zastupitelstva bychom se dostali.

Vstup VV do vlády byl správný.

Věci veřejné mají ve vládě své místo. Do vlády jsme vstoupili, protože jsme chtěli podniknout kroky, které by pomohly snížit korupci a zadlužení v naší zemi. Toho nám bylo dopřáno na čtyřech resortech. Je nesmírně důležité, že tam můžeme naše plány realizovat a posunout republiku dopředu.

Za naše ministry se ve vládě nemusíme stydět.

Naši ministři odvádí také kus dobré práce. Kamil Jankovský vede skupinu pro novelizaci zákona o veřejných zakázkách, na kterém se podílí odborná veřejnost, politici a úředníci z MMR. Josef Dobeš se zasazuje o zlepšení platových podmínek pro začínající učitele. Vít Bárta dosáhl zlevnění stavby dálnic a zakládá pracovní skupiny po celé republice, které budou určovat dopravní priority svých krajů. A Radek John se zasazuje o odvolání paní Renaty Vesecké, která, ať už si o její osobě myslíme, co chceme, manažersky nezvládá prosadit reformy státních zastupitelství, které by vedly k šetření korupčních případů. Za jeho působení protikorupční policie úspěšně zasáhla ve čtyřech městech.

Výsledek voleb respektujme, ale nevzdávejme se.

Dělejme to, co jsme si předsevzali, a to ne z křesla v zastupitelstvu, ale z pozice člena lokálního klubu VV. I bez funkce lze přeci měnit věci. Choďme na zastupitelstva, zajímejme se o to, co se děje. Navrhujme lepší řešení. Využijme našeho velkého nasazení. Využijme toho, že jsme vytvořili akceschopné týmy, naučili se spolupracovat a sledovat kroky radnice a navrhovat fungující řešení. Nezapomeňme, že máme oporu v parlamentu, a to není málo. Řešením není svalit vinu na vládu, na ministry, na poslance. Hledejme řešení v nás samých a příští volby zabodujeme.

Lenka Andrýsová

 
Joomla SEO powered by JoomSEF