facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

První březnové otázky

04 Březen 2013 Tisk PDF

Co říkáte na návrh žaloby pro velezradu v případě dosluhujícího prezidenta Václava Klause, kterou podepsalo 28 senátorů? Jak doufáte, že situace dopadne?

Stejně tak, jako byla nešťastná šíře amnestie, je nešťastná také žaloba na prezidenta. Je to důkazem, že se neumíme důstojně rozloučit s prezidentem, který dvě volební období sloužil naší zemi a po celou dobu jeho působení, až na závěr, patřil mezi velmi oblíbené politiky. Důležité je uvědomit si, že trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Nemyslím si, že by tyto tresty byly v případě Václava Klause aktuální. Obzvláště ztráta prezidentského úřadu je trestem netrestem. Myslím, že každý další prezident díky živé diskuzi kolem amnestie bude opatrnější a že nepotřebujeme soudní proces, abychom tohoto cíle dosáhli.

Sněmovna před nedávnem odhlasovala návrh nařizující doktorům vystavovat elektronické recepty. Myslíte si, že to lékařům ulehčí práci nebo naopak ztíží?

Každý z nás se musíme každý den něčemu novému přizpůsobit. Každý se musíme naučit pracovat s něčím novým. To se týká i lékařů. Elektronický recept je podle mě krokem kupředu. Mrzí mě, že se novým formám a elektronizaci někteří lékaři brání. Já jsem s tímto opatřením spokojená. Myslím, že se nám rozšíří možnosti kontroly, omezíme padělky receptů a budeme moci lépe tvořit lékovou politiku. Získáme totiž snadněji informace a analýzy.

Dokázala byste si představit Jana Fischera jako velvyslance?

Pana Jana Fischera neznám. Nevím, jestli umí hovořit cizími jazyky, které jsou pro práci velvyslance klíčové. Neznám ani jeho vize v zahraniční politice. Nikdy jsem ho neslyšela mluvit o tom, čeho by chtěl docílit v prezentaci České republiky v nějaké zemi a jak by si práci velvyslance představoval. Právě proto se mi na otázku těžko odpovídá. Nedokážu to zatím posoudit.

Jak na Vás působí korupce a vydírání v justici, které jsou teď v médiích hlavním tématem? 

Potěšení mi to určitě nepřináší. Máme tu v České republice ještě hodně práce. Každá taková kauza mě zamrzí. Přesto věřím, že i mezi soudci jsou poctiví lidé, které bohužel tato kauza velmi poškozuje.

Myslíte, že za demisi bulharského premiéra a vlády opravdu může ČEZ?

Lidé v Bulharsku byli nespokojeni s cenami elektřiny a vyjadřovali jejich nespokojenost protesty. Na základě toho pak premiér odstoupil. To ale není problém ČEZu. ČEZ nabízí své služby v podmínkách, které v zemi existují. Tyto podmínky netvoří ČEZ, ale politici. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF