facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Prvních 5 otázek roku 2013

08 Leden 2013 Tisk PDF

Současná nejen politická situace očima Lenky Andrýsové. Ptala se stážistka Petra Fabiánová, studentka oboru Mediální studia na Univerzitě Karlově.

Souhlasíte s amnestií, kterou vyhlásil Václav Klaus?

Vyhlášení amnestie patří mezi ty nejdiskutovanější činy prezidenta Václava Klause. Pan prezident reaguje mimo jiné na fakt, že ve vězení je obrovský počet vězňů. Nejkontroverznější částí amnestie je pozastavení pravomocně neskončeného trestního stíhání pro trestné činy, které byly spáchány před více než 8 lety, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Myslím, že správnost, či nesprávnost těchto kroků se ukáže až časem. Podle mého názoru je teď brzy na to hodnotit, jestli se jednalo o čin dobrý, či ne. Pravdou je, že amnestie je jen jednorázové opatření a neřeší hloubku problémů, jako jsou příliš dlouhé procesy a vyšetřování, nebo přeplněnost věznic. Počkám si na jednání vlády, které se touto otázkou bude také zabývat.

Zúčastníte se některého z hudebních koncertů prezidentských kandidátů?

Nejspíš ne. O mém kandidátovi, kterého budu volit v prvním kole, mám už rozhodnuto. Budu volit Karla Schwarzenberga.

Před Vánoci strana LIDEM hrozila, že odejde z vlády. Teď chce však vyjednávat. Co se změnilo?

Před Vánoci se sešlo předsednictvo LIDEM, a na základě aktuálního dění se rozhodlo velmi vymezit vůči vládě. Osobně mám spíše umírněný názor. Chci prosazovat ve středopravicové vládě naše programové priority jako financování politických stran, či zákon o úřednících. I když vláda není dokonalá a můžeme si toho navzájem hodně vyčítat, myslím, že je lepší, když najdeme východisko a řešení aktuálních neshod.

1. ledna 2013 se slavilo 20 let od rozpadu Československa a vzniku dvou nezávislých států. V čem vidíte   hlavní body spolupráce mezi ČR a Slovenskem?

Pamatuji si na návštěvu našeho výboru na Slovensku. Oblastí pro možnou spolupráci je řada. Mně se líbí hodně spolupráce na provozu velvyslanectví. Mohli bychom díky takové spolupráci ušetřit a zároveň zkvalitnit služby občanům. Nevyužitý potenciál je také v oblasti obrany. Naše vztahy jsou opravdu nadstandardní a je třeba na hlubší spolupráci pracovat. Pokud Vás můj názor blíže zajímá, přečtěte si můj blog ZDE.

Jakou odhadujete účast při prezidentských volbách příští víkend?

Podle mě přijde mnohem více lidí než k volbám senátním. Přeci jen se jedná o první přímé prezidentské volby. Odhaduji, že účast v prvním kole může být kolem 60 %. Ať je to, jak chce, já k volbám určitě půjdu.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF