facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Represe vůči protivládním demonstracím v Libyi? Říkáme NE

25 Únor 2011 Tisk PDF

Zahraniční komise Věcí veřejných se razantně ohradila proti represím vlády vůči libyjským demonstrantům, které zapříčinily smrt velkého počtu civilistů. Zahraniční komise označila režim v Libyi za nepřijatelný a dlouhodobě neudržitelný. Pokud se situace v Libyi bude ignorovat, může narušit bezpečnost v Evropě.

Pracovní komise VV, zabývající se otázkami zahraniční politiky, řešila na své dnešní schůzi především současné události v arabském světě a to zejména v Libyi. Do dneška zde totiž padlo režimu za oběť několik stovek lidí. Libyjské úřady podle informací z OSN dokonce při potlačování nepokojů nařídily palbu z vojenských letadel a vrtulníků na protestující. Všichni členové pracovní komise jednohlasně odsoudili způsob, jakým se stávající diktátorský vůdce Muammar Kaddáfí snaží zajistit stabilitu země. Zahraniční komise VV proto podporuje kroky generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který Muammara Kaddáfího vyzval, aby okamžitě zastavil násilí a naléhavě ho upozornil na důležitost respektování lidských práv a zohledňování tužeb a požadavků demonstrantů.

„Libyjská vláda už nemá u svých obyvatel respekt. V Libyi začíná jakési bezvládí. Do řešení této situace by se měla zapojit OSN, a to mírovou cestou,“ řekla poslankyně a místopředsedkyně Zahraničního výboru Lenka Andrýsová. „Situace v Libyi je vážná. Podle mého názoru vážnější než v Egyptě, či Tunisku. Proto ji budeme projednávat na Zahraničním výboru Poslanecké sněmovny na středečním setkání krátce po deváté hodině,“dodala poslankyně.

Podle bezpečnostního experta a poslance VV Viktora Paggia bude nyní nutné posílit i kontrolu vnějších hranic Evropské unie. „Nepokoje ve státech severní Afriky a Blízkého východu přinesou větší tlak na vnější hranice EU. Na to musíme být připraveni a posílit spolupráci členských států v rámci Evropské agentury pro operativní spolupráci na vnějších hranicích EU, známé pod zkratkou Frontex.“

Komise vznesla i otázku bezpečnosti českých obyvatel, kteří se zdržují na libyjském území, a investic českých podnikatelů v této zemi. Na postup Ministerstva zahraničí a na další podrobnosti se bude ptát poslankyně Lenka Andrýsová na informační schůzi Zahraničního výboru.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF