facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Schůzka v Černínském paláci očima stážistky

07 Březen 2011 Tisk PDF

Když jsem začala pracovat jako stážistka u paní poslankyně Lenky Andrýsové, myslela jsem si, že budova Poslanecké sněmovny bude “ta nejvíc”, kterou během půlroční stáže navštívím.

V únoru jsem se však s Lenkou Andrýsovou mohla podívat do budovy Černínského paláce, Ministerstva zahraničních věcí, kde se scházejí lidé z různých koutů světa.

25. února 2011 jsme byly přijaty kanceláří generálního sekretáře, který nám s ředitelkou pracovně právního a mzdového odboru velmi ochotně a úžasně vysvětlili systém cirkulace diplomatických pracovníků Ministerstva zahraničních věcí a jejich způsob ohodnocení.

Setkání proběhlo v přátelské atmosféře. Do svého notýsku jsem si zapsala zajímavé, pro mě nové informace, které mě ve škole určitě nenaučí.

Například mě zaujalo, že důvodem tak časté cirkulace velvyslanců je zabránit přílišné domestikace v zastupitelské zemi. Velvyslanci se střídají zhruba jednou za tři až čtyři roky. A po svém působení v zastupitelské zemi se buď vrací zpátky do České republiky na Ministerstvo zahraničních věcí nebo postupují na jiné velvyslanectví do další cizí země. Celkově má Česká republika k dispozici kolem 90 velvyslanectví (dále Česká republika disponuje mnoha konzuláty rozmístěnými po celém světě).

Bohužel manželky nebo manželé velvyslanců nemohou vykonávat žádnou pracovní činnost. Jejich zákaz vyplývá z diplomatických kodexů či “předpisů”, což mě překvapilo a zároveň naštvalo. Z mého pohledu je tento předpis diskriminační, zvláště pro ženy jako velvyslankyně. I když se v dnešní společnosti snažíme o rovnost mezi ženami a muži, tak si nedokáži představit, který manžel by následoval svoji manželku do cizí země bez možnosti se jakkoli realizovat. Ale i pro manželku velvyslance musí být velmi složité se rozhodnout, jestli následovat svého manžela, pokud touží po své seberealizaci.

Také nás zajímalo, jak funguje výběr velvyslance. Určitě to musí být člověk vzdělaný, mluvící několika jazyky a mít dané schopnosti a znalosti pro výkon této funkce. Všechny tyto oblasti jsou přezkoumány ve výběrovém řízení, které je vždy na každou pozici diplomata a jiných pracovníků vypisováno. Vítězný uchazeč je schválen Ministrem zahraničních věcí a později jmenován Prezidentem České republiky.

Po hodině jsme se však všichni museli rozloučit a já byla hrozně ráda, že jsem se této schůzky mohla účastnit !

Kateřina Vokalová

 
Joomla SEO powered by JoomSEF