facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

V čem se pan prezident Zeman mýlí

22 Březen 2013 Tisk PDF


Včera se pan prezident opět opřel do naší strany LIDEM. Je na čase vyvrátit některé z jeho argumentů, či názorů. Na vyvracení všech jeho nepravd naštěstí nejsem sama. I Nejvyšší správní soud shledal, že některá Zemanova tvrzení během prezidentské kampaně byla nepravdivá, či demagogická. Po několika vyjádřeních nového pana prezidenta vůči straně LIDEM, jeho nového obětního beránka, se však zkrátka musím ozvat.

Pan Miloš Zeman kritizuje naši stranu za to, že vznikla během funkčního období a neprošla volbami. Zvoleni do sněmovny jsme ale všichni poslanci zcela v souladu se  ústavou a zákony. Lidé totiž do sněmovny vysílají jednotlivce s názorem, ne figurky politických stran, které hlasují v rozporu se svým nejlepším vědomím a svědomím. Obzvláště tuto jeho kritiku vnímám jako populismus. Chce se rychle zalíbit mase lidí. O to víc mne jeho výroky pobuřují, když vidím, že se podle nich ani sám neřídí. Když chce člověk něco změnit, musí začít sám u sebe. Jako čestnému předsedovi strany Strany práv občanů ZEMANOVCI mu u senátora zvoleného za ČSSD Vladimíra Drymla nebo Jaroslava Palase, kteří přestoupili do jeho strany, vůbec nevadí. Kdyby pan nový prezident myslel svá slova vážně, asi by nedovolil, aby strana s jeho jménem senátory zvolené za ČSSD přijala.

S panem Zemanem by nesouhlasila ani Benátská komise Rady Evropy. Ta se nedávno vyjádřila k tzv. bianco rezignaci poslanců v Srbsku. Podle Benátské komise složené z nezávislých expertů na ústavní právo patří poslanecký mandát výhradně zvoleným poslancům, nikoliv jejich stranám. I srbští politici si nakonec uvědomili, že není správné, aby poslanci byli otroky svých stran a aby za ně rozhodovalo vedení strany. Jako proevropsky orientovaný člověk, jak se často sám Miloš Zeman označuje, doporučení expertů Benátské komise zajisté respektuje. Slyšíme od něj však paradoxně něco úplně jiného. Proč asi?

Každý člověk se může mýlit. I pan nový prezident se může mýlit. Překvapuje mne však, že jako člověk znalý poměrů ve sněmovně a znalý parlamentního procesu popírá smysl volného mandátu. Pan prezident ví, jak každý poslanec může ovlivnit tvorbu zákonů. Může pracovat na svých tématech. Ne vždy záleží na tom, za jak velkou partaj byl zvolen, ale na tom, jakou chuť má pracovat. S mými kolegy jsme přinesli řadu nápadu na úspory státních prostředků- navrhli jsme nejen úspory na úřadech, ale také například na příspěvcích do mezinárodních organizacích. Výroky nově zvoleného prezidenta jsou nešťastné. My se ale, pane prezidente, nevzdáme. Chceme v naší práci na zprůhledňování politiky a snižování byrokracie pokračovat.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF