facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zahraniční výbor apeluje na Ottawu za zrušení víz

12 Leden 2012 Tisk PDF

Diskuze o znovuzavedení kanadských víz pro občany České republiky pomalu utichá, problém však zůstává. Poslankyně Věcí veřejných a místopředsedkyně Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lenka Andrýsová proto nově podnítila iniciativu směřující ke kanadským institucím a také k Evropské komisi.

Kanadská strana uplatňuje odlišný přístup k českým občanům ve srovnání s občany ostatních středoevropských států. Na tuto nespravedlnost upozornil dopis podepsaný předsedou českého výboru pro Zahraniční politiku, Davidem Vodrážkou. “Vízová povinnost je nepříjemné omezení obzvláště pro české studenty, turisty a osoby cestující do země javorového listu za obchodními zájmy,” dodává místopředsedkyně Andrýsová.

Zásadní posun v této otázce je však podmíněn implementací nového zákona o azylu, z 1. července 2010, v jednotlivých provinciích země. Teprve po řádném upevnění nového systému může dojít k odstranění vízové povinnosti pro české občany. “Právě z toho důvodu se obracíme v nově sestaveném kanadském parlamentu na kolegy ze Zahraničního výboru s dotazy, jakým způsobem můžeme za českou stranu vyřešení vízové problematiky urychlit,” vysvětluje Andrýsová.

Na podporu nesouhlasného postoje českých zákonodárců se současnou situací odmítl Zahraniční výbor v loňské roce schválit Smlouvu o letecké přepravě uzavřenou mezi Kanadou a členskými státy EU do doby, než v záležitosti kanadských víz dojde k výraznějšímu posunu.

Poslankyně Andrýsová adresovala dopis obdobného znění taktéž komisařce Malströmové, která má na starost imigrační politiku EU. “Česká republika plní veškerá kritéria EU pro dodržování lidských práv a není proto důvod k uplatňování vízových opatření”, stojí v korespondenci. Evropská unie Kanaďany za víza pro Čechy a porušení reciprocity už několikrát pokárala. Nicméně vyvážená odvetná opatření zatím uplatněna nebyla a ani mezinárodní setkání na toto téma nepřinesla žádné uspokojivé výsledky.

Kanadská vláda o znovuzavedení vízové povinnosti pro naše občany rozhodla v červenci 2009 na základě zvyšujícího se počtu žadatelů o azyl právě z Česka. V červenci 2010 byla zpřísněna imigrační pravidla, a tím se také zvýšila naděje českých občanů na obnovený bezvízový styk s touto severoamerickou zemí. V říjnu loňského roku však došlo k dalšímu odložení této záležitosti kanadskou stranou a diskuze nad tímto tématem utichla.

 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF