facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zprávy z projednávání rozpočtu na Zahraničním výboru

05 Prosinec 2012 Tisk PDF

Včera jsme jako každým rokem na Zahraničním výboru projednali návrh rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí. V roce 2013 budou mít naši diplomaté k dispozici necelých 6 miliard Kč, přesněji 5 834 939 000 Kč. Pro srovnání Česká televize letos hospodařila s necelými 7 miliardami Kč. Jak jde vidět, na rozdíl od rozpočtu veřejnoprávní televize rozpočet určený na prezentaci naší země nenabízí moc prostoru k velké kreativitě. Do rozpočtu se promítá také šetření ve veřejné správě, které má vést ke snížení schodku celkového rozpočtu České republiky. Aktuální rozpočtové škrty vnímám jako příležitost, jak celé ministerstvo zefektivnit.

Při projednávání rozpočtu na Zahraničním výboru mě potěšilo, že Ministerstvo zahraničních ve spolupráci s Ministerstvem financí to s analýzou efektivity členství České republiky v mezinárodních organizacích myslí vážně. Pan náměstek Jiří Schneider nás mimo jiné informoval, že členský příspěvek bude platit ten orgán, který za naše členství v mezinárodní organizaci garantuje, což je velký krok kupředu. Řada gesčních ministerstev si dodnes totiž neuvědomovala, kolik vůbec členství stojí, protože to za ně platil někdo jiný. Výsledky této analýzy nám budou k dispozici počátkem příštího roku. Více o tématu ZDE.

Ministerstvo zahraničních věcí se také snaží uspořit sdílením ambasád s jinými zeměmi. Taková spolupráce již probíhá s Polskem v Jerevanu, s Rakouskem a se Slovenskem. Diplomaté aktivně hledají další podobné příležitosti, kde bychom mohli spolupráce využít a opět zefektivnit hospodaření se státními prostředky. Osobně prověřuji ještě spolupráci s ostatními zeměmi EU na konzulárních službách v rámci evropských ambasád (tzv. ESVA).

Více o tomto tématu v práci od Matse Brauna ZDE.

Během jednání výboru jsem se také zeptala na to, jestli Ministerstvo zahraničních věcí počítá s prezentací naší země na EXPO 2015 v Miláně. S žádnými prostředky se však v rozpočtu na tuto akci zatím nepočítá. Ministerstvo se snaží podle švédského modelu spolupracovat se soukromým sektorem na krytí nákladů na tuto světovou výstavu. Více ZDE

Moje další dotazy také směřovaly do konkrétních výdajů, jako například dar Kalifornské univerzitě v Los Angeles, které máme po následující roky přispívat ročně částkou 7,5 miliónů Kč na pořádání Regionální blízkovýchodní bezpečnostní konference, nebo například 15 miliónů Kč, které půjdou na kulturní projekty krajanů.

Závěrem bych dodala, že bych k lepší kontrole kapitoly Ministerstva zahraničních věcí ocenila spíše rozklikávací rozpočet, nebo minimálně rozpočet, který je sestaven strukturovaně podle jednotlivých agend, které ministerstvo vykonává. V rozpočtu, který máme k dispozici dnes, jsou informace sdruženy do širších a abstraktnějších rámců, které mi nedovolují hlouběji proniknout do všech výdajů.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF