facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Je správné se ptát na model zkoumání totalitních režimů

25 Duben 2013 Tisk PDF

Současná politická rozmíška o personálním obsazení Ústavu pro studium totalitních režimů  ukazuje, že řada lidí například nevěděla, že takový ústav vůbec existuje. Proto je správné se ptát na podstatu celé věci, a to, zda dnešní model zkoumání totalitních režimů a extrémismu obecně funguje a má dopad, který si zákonodárci od zákona o ÚSTR slibovali a zda ke zkoumání a hodnocení doby nesvobody a komunismu vůbec potřebujeme speciální úřad. Ústav pro studium totalitních režimů nás stojí 150 miliónů korun ročně a zaměstnává 250 osob. Osobně si myslím, že zabývat se totalitními režimy je zapotřebí. Otázkou však je, zda se by se touto činností nemohla zabývat Akademie věd se svým pracovištěm typu Ústavu pro soudobé dějiny a Národní archiv ČR.

 

 Lépe by tak docházelo k předání znalostí učitelům dějepisu, kteří historii vysvětlují svým studentům. Dokonce jsem se již obracela na Ministerstvo školství s návrhem na změnu osnov tak, aby právě ideologie nacismu, fašismu a komunismu nebyly učivem těsně před maturitou, či přijímačkami na střední školy. Právě z těchto důvodů se látka mnohdy nestihne pořádně probrat a studentům se k výkladu novodobé historie nedostane potřebné množství informací.

Zdůrazňuji, že totalitní systémy jsou špatné a blokují rozvoji společnosti. Určitě o dopadech totality musíme vědět a mluvit. Otázkou je, jestli se nám daří dosahovat tohoto cíle právě prostřednictvím ÚSTRu. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF