facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Letní odpovědi na otázky

22 Červenec 2013 Tisk PDF

Souhlasíte s poslaneckou imunitou jako konceptem? Jaký je Váš názor na jeho uplatňování v českém politickém prostředí?

Poslanecká imunita má svou roli v zemích, kde je nalomená důvěra v nezávislost policie a státních zastupitelství, či kde hrozí politizace rozhodnutí a činnosti těchto vyšetřovacích orgánů státu. Je otázkou, jak je to u nás v České republice. Kdybychom byli třeba jako Švédsko, bez váhání bych řekla, že imunitu zrušíme kompletně.

Důležité je, že tato sněmovna schválila omezení imunity poslanců a senátorů pouze na funkční období. Znamená to, že když si policie musí žádat o vydávání poslanců k trestnímu řízení. Po uplynutí mandátu už ale policie může postupovat bez jakýchkoliv překážek. I to je velký krok kupředu. Dneska není poslanecká imunita v pravém slova smyslu často využívaná. Při žádostech policie v tomto funkčním období došlo k vydání všech s jednou výjimkou, a tou je Stanislav Huml. Jeho nevina se ovšem později prokázala soudním rozhodnutím v případu, kvůli kterému měl být vydán.

 

V Belgii se střídají panovníci, Británie žije narozením královského potomka. Jaký je Váš názor na monarchii a institut panovníka? Myslíte si, že má v dnešní době stále ještě své místo?

Každá země má svůj model a každý takový model má něco co sebe. Na místo prezidenta mají některé země krále, či královnu. Pokud monarchie ve svých zemích fungují, pak není důvod pro změnu. Pokud jim veřejnost důvěřuje, mohou sehrát důležitou roli při uklidňování vyhrocených politických situací a mohou tak podpořit stabilitu země. Na druhou stranu ne vždy jsou královské rodiny hodny respektu. Takovým příkladem nám může být královská rodina ve Španělsku, kterou postihl korupční skandál. Tento skandál určitě lidi pobuřuje a začínají se ptát, co jim vůbec monarchie přináší. Informace ZDE.

Je podle Vás propuštění paní Nagyové vhodným krokem v probíhající kauze odposlechů?

To nedokážu dnes posoudit. Nemám pro to dostatek informací. Čas ukáže správnost takového rozhodnutí. Překvapuje mne ale široké pojetí poslanecké imunity, které Nejvyšší soud má.

Minulý týden došlo k posunu v kauze lobbisty Janouška. Češi obvykle lobbing chápu jako něco nelegálního, jak jej vnímáte Vy?

Lobbing je naprosto v pořádku do té doby, než druhá strana rezignuje na přesvědčování argumenty a začne se přesvědčovat pomocí úplatků a nekalých praktik. Lobbing obecně ale ve sněmovně potřebujeme, protože jinak by se k nám nedostaly důležité informace třeba o dopadech návrhů, které ve sněmovně schvalujeme. 

Co říkáte na oproti minulému roku takřka čtyřnásobné odměny, které rozdala odcházející vláda? 

Důležité je ptát se, jaké odměny se vyplatily. Podle informací z médií se vyplatilo 250 miliónů Kč na odměny, přičemž necelých 100 milionů Kč rozdělilo Ministerstvo obrany vojákům, kteří pomáhali během povodní. Přesto, ať je to, jak je to, podle mě by i systém odměn měl být transparentní. Zveřejnění odměn a pojmenování důvodu udělení odměn je v podstatě i motivace pro ostatní zaměstnance, kteří si chtějí také vydělat více. Měli by vědět, za co si odměny zaslouží. Zarážející se mi jeví odměny pro partnerku bývalého premiéra Janu Nagyovou, která pobírala stotisícové odměny.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF