facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Na Jadran k moři jen s občanským průkazem

23 Leden 2013 Tisk PDF

Jsem zpravodajkou novely zákona o cestovních dokladech. Včera jsme se opět posunuli v projednávání tohoto sněmovního tisku, který má ambici zjednodušit občanům České republiky cestování do zemí Balkánu. Doposud jsme mohli vycestovat bez dokladu pouze do zemí, které jsou v tzv. schengenském prostoru. Nově bychom mohli jen na občanský bez problémů cestovat do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie a Srbska.

Kompletní seznam států, které nevyžadují cestovní pas při pobytu na jejich území, bude uveden ve Sbírce zákonů. Země, které po nás pasy nechtějí, umožnily vstup našim občanům pouze na občanské průkazy již dříve. Bez příslušné novely zákona jste však mohli mít problémy na letištích v České republice, kde česká strana vyžadovala od cestujících pas a bez něj nemohli být odbaveni. To se Vám po schválení novely už nestane.

Ministerstvo zahraničních věcí dodá seznam do Sbírky zákonů neprodleně s účinností tohoto zákona, kterou nabývá dnem vyhlášení. Na letní dovolenou v Chorvatsku si proto již nebudete muset vyřizovat pas.

Hovořili jsme také o teoretických případech, kdy se občan ocitne kvůli neočekávaným okolnostem na území státu, který občanský průkaz jako cestovní doklad neuznává. V tomto případě se český státní příslušník bude muset obrátit na zastupitelský úřad, kde mu zcela standardně vydají náhradní cestovní doklad stejně jako v případě ztráty, či zcizení pasu.

Co se týče cestování s dětmi, bez byrokracie se zcela neobejdete. Díky nařízení EU děti již od loňského léta nemohou být zapsány v dokladech rodičů a musí mít svůj vlastní doklad. Můžete jim nechat vystavit pas, který stojí 100 Kč a platí 5 let (tedy pokud si je dítě na fotografii podobné). Nebo dětskou občanku, která stojí 50 Kč a platí taktéž 5 let, ovšem pouze v rámci EU a od účinnosti novely zákona o cestovních dokladech nově i států zveřejněných sdělením MZV ve Sbírce zákonů.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF