facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Pronájem kanceláří pro úředníky za 18 miliónů ročně musí olomoucká radnice vysvětlit

11 Červenec 2013 Tisk PDF

Každý občan Olomouce dluží díky nehospodárnému hospodaření města 15 000 Kč. A bude to více. Radnice totiž stěhuje 200 úředníků ze svých vlastních budov do soukromých kancelářských prostor nabízených realitní společností Hanácká realitní kancelář, s.r.o. (IČO: 16626231). Vypadá to, že pronájem soukromých kancelářských prostor veřejným sektorem je v Olomouckém kraji hit. Stejný model funguje i v případě kraje, který si pronajímá prostory v budově bratra exhejtmana a senátora Martina Tesaříka.

 

Co je na pronájmu zvláštní?

1. Zvláštní je cena prostor. Město uvádí, že vyjednalo slevu na konečných 2990 Kč za m2 za rok. Což vychází na 250 Kč za m2 na měsíc. Potud by na ceně nebylo nic neobvyklého. Jenže pokud si město bude pronajímat plochu 2450 m2, nedostáváme se k částce 18 miliónů ročně, ale 7,3 miliónů. Co těch zbylých 10 miliónů Kč?

2. Celková cena je podle mě neúměrně vysoká. Podívejme se na nabídku srovnatelné velikosti v Praze.

Jako příklad pro srovnání jsem si vybrala administrativní budovu nedaleko od centra v Karlíně. Jedná se o osmipatrovou novostavbu, která celkově nabízí 6 243 m2. Jak uvádí realitní kancelář, budova nabízí kvalitní kanceláře pro náročné klienty. Cena je ovšem 375 Kč m2 na měsíc, plus 64 Kč za služby za m2. To činí 419 Kč na m2 měsíčně. K tomu si lze pronajmout parkovací místo za 2500 Kč. Pro srovnání, pokud by oněch zbývajících 10 milionů bylo cenou za služby a energie budovy Namiro v Olomouci, vychází nám jejich cena na 350 Kč na m2 za měsíc. To je ve srovnání se 64 Kč v budově v centru Prahy dosti značný nepoměr. Navíc na realitním trhu není obvyklé, aby holé nájemné bylo nižší než cena za služby a zálohy na energie.

3. Pronájem na dobu 10 let je dlouhým závazkem. Město nemůže od smlouvy odstoupit dřív. Jenže za tu dobu může cena pronájmu na trhu klesnout. Může se také změnit řada podmínek, například i přístup radnice.

4. Potřebujeme opravdu 2450 m2? Podle zkušeností konzultanta realitního trhu je navíc plocha 2450 m2 na 200 úředníků určitý nadstandard. Aktuálně je v businessu trend hledat úspory a alternativní řešení, jak plochu pro zaměstnance zmenšit. Ostatně o zmenšování ploch pro úředníky hovoří i nedávná studie NERVu.

5. Společnost Namiro, s.r.o. (IČO 25825704) vlastní Pavel Moll, jehož jméno figuruje v článku z roku 2009 v souvislosti s obžalobou za krácení daně. Jeho firma měla fiktivně nakupovat Cinol, který dále přimíchávali do betonu. Více ZDE

Ve společnosti také figuruje jméno Romana Navrátila (mimo jiné spoluvlastník nedávno otevřeného centra Equine Sport Center Olomouc).

6. Vypadá to, že radnice spolupracuje s realitní kanceláří Hanácká realitní kancelář, s.r.o. I ta má zajímavé vlastníky. Patří mezi ně kontroverzní, médii označovaný olomoucký hazardní král, Miroslav Barnet. Jeho jméno si Olomoučané pamatují v souvislosti se spekulací s pozemky pod Středoevropským fórem Olomouc a s historickou budovou Edelmannův palác. Viz například.

Existuje příliš mnoho otazníků kolem rozhodnutí stěhovat úředníky. Radnice by měla občanům předložit ekonomickou analýzu, která ukáže, že je pronájem budovy pro radnici výhodnější. Slova nestačí. Chceme přesná čísla. Radnice také musí zodpovědět, proč chce pronájem na 10 let, jestli spolupracuje s firmou pana Barneta a kdy se tato „investice“ vrátí.

Celá situace mě pobuřuje i v souvislosti, že město prodává budovy, které již nebude pro úředníky potřebovat, ale nebylo s to nabídnout Ministerstvu vnitra prostory pro umístění Odboru azylové a migrační politiky v Olomouci, které se hledají už několik let, i když jsem pana primátora na to osobně upozornila. Kromě logiky věci umístění této krajské kanceláře v krajském městě by toto opatření usnadnilo pobyt v našem kraji i vybraným zahraničním studentům Univerzity Palackého. Více ZDE. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF