facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Rozklikávací rozpočet - výhod přináší bezpočet

15 Duben 2013 Tisk PDF

Když jsem si prolistovávala materiál se závěrečným účtem, který shrnuje, jak Ministerstvo zahraničních věcí plnilo během roku svůj rozpočet, záviděla jsem lidem z Nového Města na Moravě. Důvod je prostý. Na rozdíl od našich tabulek s řadou čísel a nejasných abstraktních pojmů se novoměštští dokáží proklikat třeba k tomu, že letos jejich město utratilo 8087 Kč za opravu rozhlasu, nebo že město dalo grant Unii rodičů ČR ve výši 38 000Kč, nebo občanskému sdružení Komorní hudba dnes ve výši 35 000 Kč.

 

 

 

Občan si třeba může snadno zjistit, že se postupně opravuje taky veřejné osvětlení a za to se zatím zaplatilo 119 459 Kč firmě TS služby s.r.o. Z čísel v dnešním závěrečném účtu ministerstva, i když jich je v příloze dost, nevyčtu ani to, kolik nás stála třeba ambasáda v Paříži, nebo konzulát v Kyjevu. Pozor však na to, že není klikací rozpočet jako klikací rozpočet. Rozklikávacím rozpočtem se chlubí taky město Praha, nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Postrádají však smysl pro detail. Díky jejich rozpočtu se kontrola hospodaření stejně neposílila. Inspiraci by státní správa měla hledat na http://rozpocet.nmnm.cz, kde se člověk dokliká až ke konečným fakturám, které město zaplatilo. Nově Město stál tento systém jen necelých 100.000 Kč. Částka 100 000 Kč by mohla pomoci tomu, že bychom měli lepší obrázek o tom, jak ministerstvo skutečně hospodařilo. Třeba bychom tak ve sněmovně našli více možných a rozumných úspor. 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF