facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Studenti VŠE navštívili Poslaneckou sněmovnu a debatovali s poslankyní Lenkou Andrýsovou

26 Březen 2013 Tisk PDF

Klub mladých politologů ve spolupráci s kanceláří poslankyně Lenky Andrýsové zorganizoval pro studenty Vysoké školy ekonomické komentovanou prohlídku Poslanecké sněmovny, po které následovala debata s Lenkou Andrýsovou. Akce se zúčastnilo dvacet studentů.

Prohlídka byla zahájena v informačním středisku Poslanecké sněmovny, kde studenty uvítal místní sněmovní průvodce. Po krátkém úvodu, ve kterém si všichni zopakovali základní informace, následoval dokument o historii a současném fungování sněmovny. Protože dokument vznikl již za vlády Mirka Topolánka, jeho obsah nebyl zcela aktuální. Následně celá skupina pokračovala do budovy Sněmovní 4, ve které se nachází hlavní jednací síň, která je dobře známá z televize. Před vstupem bylo nutné předložit občanské průkazy a projít bezpečnostním rámem. Po bezproblémové kontrole mohla prohlídka pokračovat. Průvodce skupinu vedl malými i většími chodbami až do předsálí jednací síně. Zde studentům popsal, že sněmovna se skládá z komplexu čtyř budov bývalých šlechtických paláců. Průvodce prozradil, ve kterých částech sídlí politické strany. Také popsal využití prostor předsálí a upozornil, že dříve zde celé hodiny čekali novináři, kteří dnes sídlí v tiskovém centru. 
Jednací síň překvapila svou velikostí. Zatímco z televizních záběrů se člověku zdá, že je obrovská, ve skutečnosti se jedná o malý sál zaplněný dřevěnými lavicemi. Každé místo je označeno jmenovkou daného poslance, který tam sedí. Průvodce popsal, jak je místnost stranicky rozdělena, kde sedí technici, kde právníci a jak poslanci hlasují. Celá skupina studentů se poté vyfotila na vyvýšených místech za řečnickým pultem, která patří představitelům vlády a vedení sněmovny.

Po dvouhodinové komentované prohlídce se studenti usadili v jedné z konferenčních místností, kde je přivítala poslankyně Lenka Andrýsová spolu se svou asistentkou Veronikou Jouzovou. Z čela stolu ke studentům pronesla krátká úvodní slova a vyzvala studenty k otázkám. Hovořilo se o důvodech vstupu Andrýsové do politiky, o běžném pracovním dnu poslance, o poslaneckých platech, o straně LIDEM a jejím odštěpení od strany Věci Veřejné. Student z Olomouce položil otázku týkající se podpory malých podnikatelů v Olomouckém kraji, za který je Lenka Andrýsová zvolena a kde má svou regionální kancelář. Pro studenty bylo dokonce připraveno příjemné malé občerstvení. Debata trvala téměř hodinu a půl a byla pro všechny velmi zajímavá.
Klub mladých politologů děkuje poslankyni Lence Andrýsové a její asistence Veronice Jouzové za pomoc s organizací prohlídky a studentům za hojnou účast.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF