facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zatočme s nezaměstnaností na Jesenicku

19 Březen 2013 Tisk PDF

Na Jesenicku je 4026 nezaměstnaných a 31 volných pracovních míst. Na jedno pracovní místo připadá 130 uchazečů. Procentuálně to vychází takto: v Hanušovicích 19,2 %, v Javorníku 18 % nezaměstnaných, v celém Jesenicku 13,7 %. V řadě obcí bohužel převládají zaměstnaní, kteří jsou placeni z veřejných peněz. Přesto nejsem pesimistka. I na Jesenicku jsou úspěšné firmy, které vyváží do celého světa. Například Řetězárny a.s., nebo firma Česko-slezská výrobní, a.s., která vyrábí kontejnery ve Zlatých Horách.

Toto pondělí jsme se starosty, poslanci a zástupci ministerstev otevřeli téma, jak stát tyto regiony podporuje a co je třeba udělat, aby se Jesenicko dostalo z červených čísel.
Dospěli jsme k tomu, že je zapotřebí primárně vize pro Jesenicko, která by shrnula potenciál regionu. Řada strategií a vizí už vznikla. Bohužel o nich však neví ani sami starostové.

20130318_112853

Chceme se podílet na setkání, které by přeneslo nápady z různých míst právě do regionu ke starostům, a pak i k potencionálním investorům.  Je taktéž na čase  podívat se na potenciál lesů, lesnictví a dřevozpracování pro region. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ostatními resorty by mělo zvážit, jak může státní podnik Lesy ČR vhodným nastavením politiky dát příležitost podnikat i lokálním zpracovatelům. Tento nástroj může být mnohem efektivnější než třeba dotace na pracovní místa.

Počet 4026 nezaměstnaných není tak závratné číslo. Kdyby do Jesenicka přišel jeden velký investor nabízející 1000 pracovních míst, nezaměstnanost poklesne o čtvrtinu. Investorovi ale musíme něco atraktivního nabídnout.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF