facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Andrýsová od Peake: Policie je ve sněmovně pořád. To neznamená policejní stát

Tisk PDF

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslankyně Lenka Andrýsová se pro Parlamentní Listy vyjádřila ke žhavým kauzám, které se přímo dotýkají členů Poslanecké sněmovny - k případu Davida Ratha a Vlasty Parkanové. O oba se zajímá velmi intenzivně policie. Exhejtman Rath už byl sněmovnou vydán k trestnímu stíhání a je ve vazbě. Nyní požadavku o vydání k trestnímu stíhání čelí i místopředsedkyně sněmovny Parkanová.


Co děláváte o půlnoci ze soboty na neděli?

To záleží na tom, která sobota to je. Bývám se svými blízkými, ať už s rodinou nebo s kamarády. Nebo mám klidný večer. Někdy jsem také večer na Facebooku, kde komunikuji s kamarády či s lidmi, kteří se mě ptají na různé věci.

Kauza Davida Ratha ukazuje na problém čerpání eurodotací na krajské úrovni. Máte informace, že k podobným problémům může docházet i v Olomouckém kraji, za který jste byla zvolena?

Takové informace nemám, i když si kladu otázku, zda některé projekty jsou tak důležité a životaschopné i pro další léta. Když vidím, že to jde například na golfová hřiště nebo aqvaparky.

Hlasovala jste pro vydání poslance Ratha k trestnímu stíhání. Ovlivnil Vás jeho projev na plénu Poslanecké sněmovny?

Neovlivnil, už jsem byla rozhodnutá, když mandátový a imunitní výbor jednomyslně hlasoval o vydání. Bylo to pro mě dostatečně silné, že pro to hlasovali i jeho straničtí kolegové. David Rath ve svém projevu navíc nevysvětlil, proč policie u něj v ruce zajistila krabici se sedmi miliony korun. Toto vůbec nespecifikoval. Přitom to bylo pro mne klíčové, aby to vysvětlil.

Myslíte si, že by tyto peníze mohly jít i na černé financování předvolební kampaně ČSSD?

On to říkal trochu záhadně. To jsem zpozorněla. On říkal, že na nahrávkách se často objevují slova financování voleb, financování kampaně. Nepřímo naznačil, že to mohly být peníze na kampaň. To by měl dovysvětlit. Nebo přímo ČSSD.

Měl by být Rath propuštěn z vazby?

Vše by mělo probíhat dle zákonů. Věřím, že státní zastupitelství a policie koná dle zákonů. Nyní už to po vydání Ratha sněmovnou není věcí politiků a ti by do případu neměli již zasahovat.

Souhlasíte s některými kritiky postupu zadržení a způsobu eskorty Ratha do sněmovny, s tím, že žijeme v policejním státě?

Je to věcí státního zastupitelství a policie, jaký postup zvolilo. Nevnímám to tak, že by policie ukázala nepřiměřenou moc. V podstatě je policie ve sněmovně přítomna pořád, hlídají budovy a dohlížejí na bezpečnost poslanců. Vnímám to jako součást poslaneckého života.

Máte jasno v tom, jak budete hlasovat v případě Vlasty Parkanové?

Čekám nejprve na vyjádření imunitního výboru. Ten má k dispozici řadu materiálů, které já jako nečlen nemám. Čekám na jejich doporučení. I když se ve mně určitý názor začíná již vytvářet.

Jak vycházíte s kolegy, kteří zůstali ve Věcech veřejných?

Jak s kterými. Já to nevnímám tak, že bychom měli mít osobní spory. Spíš to je o tom, jakou chceme dělat politiku. Ne všichni komunikují se mnou.

A komunikujete s Vítem Bártou?

S Vítem Bártou nekomunikujeme.

Co Vám primárně vadilo? Jeho chování, styl komunikace, nepravomocné odsouzení za korupci?

Nemá to přímo souvislost s jeho soudním procesem. Pro mne bylo spíše důležité to, že se mi nelíbila řešení jako třeba podávání demisí našich ministrů, abychom vyprovokovali, nebo tlačili na naše koaliční partnery. Také jsme chtěli změnit styl a způsob komunikace s našimi koaličními partnery.

Do jaké míry byl Radek John v područí vlivu Víta Bárty? Věci veřejné často ve vládě působily zmatečně.

To je spíš otázka na Radka Johna. Důležité je, s jakou informací on jde před veřejnost.

Nepromarnily Věci veřejné důvěru lidí, svůj potenciál?

To je dobře, že nás v roce 2010 volilo hodně lidí. Mnoho věcí se podařilo. Například změny na policejním prezidiu, ale i na státním zastupitelství. Nyní se to teprve projevuje. Nejsem z těch, kteří vše kritizují.

parlamentnilisty.cz

Autor: František Novák

 
Joomla SEO powered by JoomSEF