facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Největší nesmysl: energetické štítky

Tisk PDF

Lidové noviny

1. 2. 2013

Největší nesmysl: energetické štítky

PRAHA Pomozte nám najít škodnou mezi zákony. S takovou prosbou oslovila studentská iniciativa Zrušmezákon.cz veřejnost. Ta včera vybrala podle ní ten nejvíce nesmyslný – povinnost, aby budovy byly označené energetickým štítkem.

Iniciativu, kterou dali dohromady studenti vysokých škol různých oborů, podporuje několik poslanců napříč politickým spektrem. Organizátorům přislíbili, že finální pětku zákonů nebo paragrafů pomůžou zrušit.

U vítěze to ale nebude tak jednoduché. Označení energetické náročnosti budovy nařídila Evropská unie. "Je to jeden z nejnesmyslnějších zákonů. Je hodně kontroverzní a týká se celé společnosti," vysvětluje mluvčí iniciativy Randy Novák, proč si hlasující vybrali právě energetické štítky.

Studenti i odborná porota, která vybrala ze všech nominací od veřejnosti pět zákonů, si jsou od začátku vědomi toho, že za zrušení bude potřeba více bojovat. Za předem prohraný boj to ale nepovažují. "Některé normy Evropské unie bývají přijímány zbytečně v přísnější podobě. Necháme ověřit, jestli to není i tento případ," řekl Novák.

Za poslední tři roky sněmovna zrušila podle údajů ministerstva vnitra jen 12 zákonů, schválila jich 273. Bude se energetický štítek týkat i chlévů?

Poslanec Jan Farský (TOP 09) sice v září pro štítky zvedl roku, když sněmovna přehlasovávala prezidentské veto, zákon ale za šťastný nepovažuje.

"Kdybychom tento zákon nepřijali, hrozily by nám velké pokuty od Evropské unie. Souhlasím ale s tím, že je šílený. Doplatili jsme na chyby, které udělala úřednická vláda Jana Fischera. Ta mohla v Bruselu vyjednat výjimku, a to neudělala, " sdělil LN Farský.

Povinnost vyvěsit na nové domy a v příštích letech na všechny budovy certifikát o energetické náročnosti je podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) jen dobrým byznysem pro společnosti, které budou na nemovitosti zpracovávat posudky.

"Každý, kdo si kupuje dům, si dokáže spočítat, jak energeticky náročný bude," dodává Tejc.
To si myslí i ekonom Miroslav Ševčík, který zasedl v odborné porotě například s ústavním právníkem Markem Antošem.

"Zákon je zbytečný, nepřinese nic užitečného a způsobí lidem zbytečné náklady," sdělil LN Ševčík. Obává se, aby se do budoucna opatření netýkalo i "chlévů na vesnicích". Vedle energetických štítků se mezi nesmyslné paragrafy probojoval i ten, podle kterého musí mít děti potvrzení o zdravotním stavu, pokud někam odjíždějí ve skupině.

Do výběru se dostalo i zrušení Státního fondu kultury České republiky, povinnost nosit u sebe kopii pracovní smlouvy a nařčení z pomluvy. "To je často používáno proti občanům, kteří se odváží kritizovat zástupce rozličných institucí," dodávají studenti.

---
Studentská iniciativa Zrušmezákon.cz se spojila s odborníky a na základě nominací lidí vybrala pět zákonů, které jsou podle nich zbytečné. V hlasování pak veřejnost vybrala vítěze – zrušila by nejraději energetické štítky na domech.

Zákon o hospodaření energií: energetické štítky Energetické štítky musí mít od letošního roku nové budovy. Zajistit je majitelé musí i u přestavovaných nemovitostí a při prodeji bytů. Ostatní budovy budou takto muset být označené postupně do roku 2019. Podle kritiků tohoto zákona, který vychází z nařízení Evropské unie, jde ale především o dobrý byznys pro firmy, které budou na budovy vypracovávat posudky.

Zákon o ochraně veřejného zdraví: lékařská potvrzení o zdravotním stavu Zástupci iniciativy si myslí, že povinné potvrzení zdravotního stavu dětí, pokud například odjíždí na školu v přírodě nebo letní tábor, je zbytečná zátěž pro rodiče. Mohlo by podle nich stačit jen jejich prohlášení.

Zákon o Státním fondu kultury České republiky Tento fond považují za naprosto zbytečný. Rozpočet na podporu filmu by převedli do rozpočtové kapitoly ministerstva kultury.

Nařčení z pomluvy V tomto případě jde podle kritiků o "posttotalitní skutkovou podstatu pomluvy, která bývá zneužívaná proti svobodě slova". Nařčení z pomluvy je tedy podle nich zneužíváno proti lidem, kteří se odváží kritizovat zástupce rozličných institucí.

Zákon o zaměstnanosti: povinnost prokázat se kopií pracovní smlouvy Povinnost mít u sebe v místě pracoviště kopii pracovní smlouvy (kvůli potírání nelegálního zaměstnávání) považují zástupci za nesmyslnou. Kopii lze podle nich lehce zfalšovat.

DSC_0187

 
Joomla SEO powered by JoomSEF