facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Norman Eisen: Byznys má mluvit s politiky.

Tisk PDF
26. 2. 2012 | ihned.cz
 
 
Prosazování zájmů byznysu u vlády není nic nového. "Už příslušníci kmenové společnosti chodili za svými náčelníky o něco je požádat. Dnes je to mnohem sofistikovanější a musí se proto dodržovat jasná pravidla," říká Norman Eisen, velvyslanec Spojených států v Praze. Chce to ale pravidla, která jsem psal pro Obamu.
 

Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen se zabýval pravidly lobbingu celou svou kariéru právníka i jako poradce v Bílém domě. Pro prezidenta Obamu připravoval právě pravidla pro lobbing.

HN: Bylo by ve Spojených státech možné, aby se podnikatelé a politici scházeli v soukromém bytě?

To by záleželo na okolnostech. Mohl by to být problém, ale pokud by šlo například o přátele a měli pro to dobré vysvětlení, tak nikoliv.

Jakékoliv styky s vládou by ale měly být vždy zcela otevřené, transparentní.

HN: Co vše je vlastně lobbing?

Je to zastupování zájmů a názorů u vlády s cílem ovlivnit její rozhodování. To je zcela v pořádku, protože v demokracii věříme, že každý má právo se svou vládou mluvit. Ale ať je to otevřené, ať je to transparentní, ať vláda slyší od každého, co je ve veřejném zájmu. Nezdravá forma nastává ve chvíli, kdy má někdo příliš velký vliv a nikdo nevidí, co se děje a k čemu to vede.

HN: Jak nejlépe takovým aktivitám nastavit pravidla?

Říkáme, že sluneční světlo je nejlepší dezinfekce. Abyste byl efektivní, musíte zdůrazňovat především otevřenost a průhlednost. Tím nejlépe předejdete zneužívání.

Nezáleží, kolik pravidel napíšete, chytří lidé vždy najdou cestu, jak je obejít. Hlavní je, aby předpisy nezůstaly jen na papíře. Od nejvyšších pater je potřeba dávat najevo jasný postoj. Proto také jako jednu z prvních věcí první den ve funkci prezident Obama podepsal vládní nařízení týkající se lobbingu, které jsme pro něj vypracovali. Tady na stole mimochodem leží pero, kterým ho podepsal, a vedle mám i kopii toho dokumentu.

HN: Kde by měli začít čeští zákonodárci s regulací lobbingu?

To je rozhodnutí, které záleží pouze na nich. My můžeme jenom radit. Proto jsme přivedli řadu expertů, aby se podělili o své znalosti.

HN: Je dnes možné požádat například o skupinu expertů, kteří by pomohli s přípravou legislativy?

Česká republika je už sama vzorem třeba pro některé rozvojové země. Experti tak proudí oběma směry. Měli jsme tady mnoho výměn, žádná z nich ale už nepracovala tak jako skupina profesora Steina, která připravovala začátkem 90. let novou československou federální ústavu. Dnes se máme i my co učit od vás.

HN: Jak jsou na tom nevládní organizace zabývající se kontrolou politiků v Česku?

Je to stále mladé a rostoucí odvětví. Komunita nevládních organizací se stále rozrůstá. A pokud vím, i česká vláda se s nimi radí. Z pohledu zvnějšku mají v Česku dobré postavení. Jako zakladatel podobné organizace mohu říci, že jsou vždy jen tak silné, jak silná je veřejnost. Musí se zapojit, brát věci, jako je korupce, vážně a vydržet v tom.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF