facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Pokud si podniky nepřiplatí, může být Expo 2015 bez Česka

Tisk PDF

Podnikatelé, kteří budou chtít vystavovat na Expo 2015 v Miláně, si budou muset připlatit. Pokud peníze nenajdou, možná se na výstavu Češi ani nevypraví. Ministerstvo zahraničních věcí, které za přípravy ručí, chce od vlády jen 100 milionů. Zbytek by se mohl sehnat jinde, navrhlo minulý týden vládě.

"Dostali jsme z vlády usnesení, které ani nemluví o účasti, jen bere náš materiál na vědomí a ukládá ministrovi vypsat soutěž na koncepční návrh účasti ČR," říká Vít Kolář, mluvčí ministerstva. Vláda Petra Nečase chce vědět, jakou muziku by za své peníze dostala a jestli má taková investice smysl.

"Na základě diskuse se rozhodlo, že je rozpočtově odpovědnější napřed si nechat předložit návrhy a pak rozhodnout o účasti," vysvětlil Jakub Stadler z tiskovéhooddělení Úřadu vlády.

Co je Expo?

Světová výstava neboli Expo je mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí. První ročník proběhl v roce 1851 v Londýně. Světové výstavy měly sloužit k seznámení se s kulturou a životním stylem účastnických zemí, hostitelské země se také snažily předvést - na prvním ročníku návštěvníky uchvátil Crystal Palace, 500 metrů dlouhý palác ze skla a litiny. Česko(slovensko) patří na výstavách k tradičním účastníkům, za jeden z nejúspěšnějších ročníků bývá považováno Expo 1958 v Bruselu – získalo Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění.  Úspěch sklidil také český pavilon v Šanghaji z roku 2010. Účast na Expo 2015 zatím zůstává nejistá.

Ministerstvo zahraničí tak neví, jakou odpověď má dát Italům na pozvání na Expo, kterou dostalo Česko před rokem. Tápe, v jakém finančním rámci by měla být soutěž vypsána, aby měl koncept šanci na úspěch. Navíc bude bojovat s časem, neboť veřejné zakázky musí proběhnout v zákonných lhůtách. Až dosud se všechny účasti Česka na světových výstavách, konaných jednou za pět let, financovaly ze státního rozpočtu a nikdo jejich přínos nezkoumal.

Vlastní pavilon byl hotovou věcí

Českou účast v Miláně úředníci ministerstva považovali za hotovou věc. Na nabízené výstavní plochy se jeli podívat a vládě doporučili postavit vlastní pavilon, protože ten "umožní zařadit se mezi TOP 10 světových vystavovatelů na Expo 2015 v Miláně".

Na Expo Šanghaj 2010 dala vláda 500 milionů korun, z toho 70 milionů zbylo z prodeje českého výstavního pavilonu v Číně. Tyto peníze chtějí diplomaté využít i v Miláně, dalších sto milionů by platila vláda z rozpočtu. Zbývajících zhruba 180 milionů by se měl "pokusit zajistit vítěz výběrového řízení na pozici generálního komisaře účasti ČR na Expo 2015", uvádí se v materiálu ministerstva zahraničí.

Peníze od podnikatelů jsou nereálné

V době úspornýchopatření si vláda přestala být jistá, jestli komisaře a kancelář zafinancuje. "Pokud je tato výstava natolik prestižní a zajímavá pro české podnikatele, aby se jim vyplatilo se na ní prezentovat, jistě si sami pronajmou pavilon, kde budou prezentovat naše výrobky," uvádí na serveru nechtenasbyt.cz kritik státních zásahů Radim Smetka ze Svobodných.

"Že by se tyto peníze sehnaly, je nereálné. Účast na Expo neslouží přímo konkrétním komerčním zájmům firem," komentuje pravděpodobnost, že se soukromé firmy složí na český pavilon v Miláně, Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno. "Pokud se prezentace Česka bude opírat o strojírenství, dovedu si představit účast," říká Petr Zemánek, ředitel Svazu strojírenské technologie. Víc než několik jednotek milionů by ale 37 členů-strojařů zřejmě na českou účast nepřispělo.

Autor: Jana Vlková

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/cesi-mozna-na-expo-2015-nebudou-dic-/ekonomika.aspx?c=A120604_203127_ekonomika_e

 
Joomla SEO powered by JoomSEF