facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Přitvrdíme proti lichvě, slibují poslanci

Tisk PDF

Týden.cz/14.02.2013 06:15/Pavel Cechl 

Tvrdší postihy společností, které nabízejí lidem půjčky na lichvářský úrok, slibuje novela zákona o trestní odpovědnosti, kterou předložila skupina poslanců. V současnosti lze totiž kvůli lichvě potrestat pouze fyzickou osobu. Pokud si tak někdo založí společnost poskytující například nebankovní úvěry, může zatím své oběti beztrestně odírat.


"Praxe ukazuje, že velmi často se lichvy dopouštějí právnické osoby," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Podle důvodové zprávy k novele firmy půjčující na lichvářský úrok často využívají finanční tísně a důvěřivosti klientů, aby se na základě nevýhodné smlouvy o půjčce dostali k majetku klienta. Půjčka přitom ve většině případů není vyplacena vůbec nebo dochází k předání menší částky na začátku spolupráce, aby byla získána důvěra klienta.

"Řada podvodných 'úvěrových' společností také nabízí tzv. snadné řešení dluhové situace klienta prostřednictvím krátkodobé překlenovací půjčky," konstatuje důvodová zpráva. Dochází zpravidla k uzavření výrazně nevýhodné smlouvy o půjčce s vysokými sankcemi a nepřiměřenými zajišťovacími prostředky, například směnkou, zástavním právem k nemovitosti nebo exekutorským zápisem. Prostředky nejsou vyplaceny v plné výši, přesto je půjčka po uplynutí krátké sjednané lhůty vymáhána zpět. Jako řešení situace v této fázi nabízí společnost zprostředkování hypotéky. Jelikož klient sám na hypotéku nedosáhne, je nemovitost převedena na jinou osobu. Z prostředků této hypotéky je "vyplacena" fiktivní původní půjčka u společnosti, případně některý ze závazků klienta, který se vztahuje k nemovitosti. "Klientovi zůstávají původní dluhy, navíc přichází o nemovitost. Klient v naději, že mu bude nemovitost převedena zpět, hradí hypotéku," dodává důvodová zpráva.

Proti podobným praktikám se pokouší bojovat novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou v lednu schválil parlament. Mimo jiné přináší možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky, kde lidé zaplatí za minutu volání i stokorunu, aniž nakonec úvěr dostanou. Pokud to někdo poruší, hrozí mu až dvacetimilionová pokuta. Návrh, který nyní předložili poslanci, by umožnil další postihy směřované k právnickým osobám. Ty by se tak mimo jiné vystavily trestu v podobě propadnutí majetku, peněžité pokutě či zákazu činnosti. Trest by se vztahoval i na jejich právní nástupce.


 
Joomla SEO powered by JoomSEF